Mandsaur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mandsaur
Pashupatinath Temple Mandsaur.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška427 m n. m.
StátIndieIndie Indie
Mandsaur
Mandsaur
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel141 667 (2011)[1]
Správa
Oficiální webwww.mandsaur.nic.in
Telefonní předvolba7422
PSČ458001
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mandsaur či Mandasor (hindsky: मंदसौर) je město v západní části indického státu Madhjapradéš. Je hlavním městem stejnojmenného okresu a v roce 2011 v něm žilo 141 667 obyvatel.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Mandsaur se nachází na řece Shivna v nadmořské výšce přibližně 425 až 435 metrů nad mořem.[2] Vzdálenost od jihovýchodě se nacházejího hlavního města Madhjapradéše, Bhópalu je 320 km; Udaipur v indickém Rádžastánu je vzdálen 180 km severozápadním směrem. Klima je horké a suché, prší téměř výhradně v letní monzunové sezóně.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Oficiální statistikypočtu obyvatel existují teprve od roku 1991.

Rok 1991 2001 2011
Počet obyvatel 95.907 116.505 141.667

Veměstě hindsky a urdsky mluvící obyvatelstvo se skládá z asi 67,5 procent hinduistů, z 25 procent z muslimů a asi 6,5 procent z džinistů; malé menšiny tvoří křesťané, sikhové, buddhisté a další menšiny. Stejně jako v je v severní Indii obvyklé, mužská část populace je o 5 procent vyšší než ženská.[3]

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Ve vesnicích v okolí města je zemědělsky orientovaná ekonomika, pěstují se hlavně bavlna, pšenice, čočka, a olejniny; pěstování opiového máku hraje též významnou roli. Město je střediskem řemesel, obchodu a služeb všech druhů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V dřívějších dobách mělo město název Dashapura nebo Dashpur. Přibližně v letech 350 až 550 zde vládla dynastie Aulikaras. Později rozšířili Gurjara-Pratihara své zdepanství a přibližně od 8. století se Mandsaur nacházel na hranici mezi státy Málwa a Mévár. V první fáze iislámských výbojů v severní Indii bylo město ignorováno, a tak mohlo asi 200 km na jih existovat hinduistické království v Mandú. drží Mandsaur. Ve 13. století by město krátce pod vládou Dillíjského sultanátu a bylo v roce v roce 1562 anektované Mughalskou říš, které vládl Akbar Veliký.. V době úpadku Mughalské dynastie v 18. století vládu nad městem převzala dočasně Marátská říše, která ani nebyla poražena armádou, kterou vedl Jai Singh II. V roce 1818 přišla oblast města pod britskou nadvládu.

8-tváří Šiva-Lingamu

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • V regionu je dobře znám Pašupatský chrám zasvěcený bohovi Šivovi jako "Pánu všeho živého", vna břehu řeky Shivna. Zatímco největší část chrámu pochází z nedávné doby, kultovní objekt v chrámu, přibližně 2 metry vysoký osmihlavý Šiva se datuje do doby od šestého do dvanáctého století.[4]
  • Též chrám Nalcha Mata je známý mimo město. Na slavnostech na počest bohyně chrámu se provádí starší obřady, jako chůze přes oheň.[5]

Okolí města

  • Přibližně 4 km na sever v obci Sondani je Sloup vítězství s nápisem z roku 528, který oslavuje vítězství krále Yasodharmana nad Hephthality či Hunasy. Vedle sloupu jsou dvě stély s figurálními reliéfy..
  • Přibližně 140 km na severovýchod od Mandsauru, přibližně 25 km severně od města Bhanpura se nachází v krajině s hustými lesy ruiny pevnosti Hinglajgarh a prehistorické skalní malby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mandsaur na německé Wikipedii.

  1. Dostupné online. [cit. 2017-06-11]
  2. Klima Mandsaur: Wetter, Klimatabelle & Klimadiagramm für Mandsaur. de.climate-data.org [online]. [cit. 2018-11-23]. Dostupné online. 
  3. Mandsaur (Mandsaur, Madhya Pradesh, India) - Population Statistics, Charts, Map, Location, Weather and Web Information. www.citypopulation.de [online]. [cit. 2018-11-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Tourism. mandsaur.nic.in [online]. [cit. 2018-11-23]. Dostupné online. 
  5. PRAMODMDS. nalcha mata chul mandsaur. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.