Mandovi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mandovi
Základní informace
Délka toku77 km
Plocha povodí3 612 km²
Ústí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mandovi (konkansky [maːɳɖ (ɔ) wĩː], nebo Mahadayi nebo Mhadei) je řeka v indických svazových státech Goa a Karnátaka. Řeka je dlouhá 77 kilometrů, její tok se nachází 29 kilometrů v Karnátace a 52 kilometrů v Goe.[1] Řeka má více než 30 pramenů v přírodní rezervaci Bhimgad Wildlife Sanctuary v distriktu Belagávi v Karnatáce a vlévá se do Arabského moře nedaleko města Panadži.

Mandovi a Zuari jsou největší řeky v indickém svazovém státě Goa. Po řece je pojmenován vlak mezi městy Bombaj a MargaoMandovi Express.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Původ názvu "Mandovi" není jasný. Podle Vasco Pinhy je název odvozen řeky od slova "mandd" (palec) a odkazuje vybírání cla na řece v době před Portugalci. Celní úřad v perštině je "mandubi". Z tohoto důvodu existuje mnoho míst v Indii, které se jmenuji Mandovi, či podobně.[2]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka vzniká z 30 pramenů v přírodní rezervaci Bhimgad v distriktu Belagávi v Karnátace a prochází hranicí mezi Goou a Karnatákou v soutěsce Bhimanabuguri, jižně od rezervace Mhadei Wildlife Sanctuary.[3] Na řece jsou dva velké vodopády Dudhsagar a Varapoha. Osídlení podél řeky směrem k ústí přibývá. Podél řeky jsou města Amona, Khandola, Velha Goa a Chimbel. Krátce před ústí řeky do Arabského moře se vlévá do řeka Maposa, stejně jako Cumbarjurský kanál. Kanál spojuje Mandovi s druhou největší řekou ve státě Goa, Zuari.

V ústí řeky se nachází tři ostrovy Divar, Chorao a Vashee (Vanxim).

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Dudhsagarské vodopády

V Panadži vede přes řeku Mandovi most, který ji spojuje městem Porvori. Je největším mostem přes řeku. Další dva železniční mosty jsou na Konkanské železnici přes ostrov Divar, stejně jako most mezi Amonou a Khandolou.

Hospodářské využití[editovat | editovat zdroj]

Spolu s řekou Zuari, je Mandovi je považována za páteř zemědělství Goe.[4] Řeka také umožňuje dolování železné rudy v horách Goy. Cumbarjurským kanálem je Mandovi propojena s řekou Zuari, jejímž ústí se nachází nejdůležitější přístav Goe ve městě Margao.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mandovi na německé Wikipedii.

  1. News headlines. www.daijiworld.com [online]. [cit. 2018-11-25]. Dostupné online. 
  2. STAHL, Matěj. Arabsko-perský vliv na hindštinu a urdštinu [online]. [cit. 2018-11-24]. Dostupné online. 
  3. Mahadayi River in India. www.india9.com. Dostupné online [cit. 2018-11-25]. (anglicky) 
  4. Goa River Profile. SANDRP. 2016-11-25. Dostupné online [cit. 2018-11-25]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]