Maníkovice (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maníkovice

lovecký zámeček Maníkovice
Základní informace
Sloh barokní
Architekt Mikuláš Raimondi
Výstavba 1711
Přestavba 1763-1765
Stavebník František Josef z Valdštejna
Další majitel Valdštejnové
Poloha
Adresa Maníkovice 1, Ptýrov, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Maníkovice (zámek)
Maníkovice (zámek)
Maníkovice (zámek), Česko
Další informace
Kód památky 42170/2-3599 (PkMnMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lovecký zámeček Maníkovice stojí na okraji vsi Maníkovice, v části obce Ptýrov. Okolo prochází červená turistická značka od Kláštera Hradiště nad Jizerou na Klokočku. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Maníkovicích pochází z roku 1345, kdy cisterciáci z kláštera v Mnichově Hradišti postoupili pánům ze Zvířetic výnosy z obcí Ptýrov, Ptýrovec a Maníkovice. V té době zde však zámeček ještě nestál. Ten nechal vybudovat až v roce 1711 František Josef z Valdštejna, jenž v té době vlastnil panství Mnichovo Hradiště. Realizací byl pověřen stavitel Mikuláš Raimondi. Na základě dendrochronologického průzkumu zámečku můžeme říci, že v letech 1763-1765 prošel úpravami.[2] Jak dlouho objekt sloužil jako lovecký zámeček, není známo, později převzal funkci hájovny a od poloviny 19. století v něm sídlil lesní úřad celého panství. V současné době je v soukromých rukách a slouží k obytným účelům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav, [cit. 2014-06-17]. Katalogové číslo 154323 : zámek - zámeček. Památkový katalog. MonumNet: [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ: [2].  
  2. Databáze datovaných objektů, dendrochronologie.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]