Malované fotografické pozadí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kusakabe Kimbei: Poutník jdoucí na horu Fudžijama, asi 1880-1900
Josef Seidel: Synové Josefa Seidela, 1920-1930
Související informace naleznete také v článku fotografické pozadí.

Přibližně v období od roku 1860 do roku 1920[1][2] bylo malované fotografické pozadí standardním vybavením raných fotografických ateliérů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Měly obecně rustikální nebo kvazi-klasický vzhled, ale někdy představovalo buržoazní trompe-l'oeil („oko-klamající“, iluzionistické malířství)[3], které však nakonec vyšlo z módy s příchodem fotoaparátů Brownie a Kodak, díky kterým se fotografie rozšířila masám a současně změnila cítění veřejnosti. Vzhledem k tomu, že malovaná pozadí byla vyráběna šest desetiletí místními řemeslníky, mohou podle provenience poskytnout důležité stopy při genealogickém výzkumu starých rodinných fotografií,[4][5][6][7] a jejich fáze mají svůj vliv na starobylých fotografických snímcích[8][9]. Kromě toho jsou některé druhy zajímavé pro specializované sběratele oboru historie fotografie.[10].

V Paříži jako první zavedl zaměnitelné malované fotografické pozadí Sergej Lvovič Levickij.

Alexander Bassano vlastnil studio na londýnské Old Bond Street, které bylo vyzdobeno uhlotiskovými fotografickými tisky a sádrovými bustami a bylo dost velké na to, aby v něm mohlo být skoro 25 metrů velké panoramatické malované pozadí se zobrazenými scénami namontované na kolečkách, a který poskytovalo řadu venkovních scén nebo oficiálních pozadí. Pořídil před ním portréty Williama Gladstona a dokonce královny Viktorie. Bassanova firma na Old Bond Street existovala v období 1876 - 1921.

S rozvojem barevné fotografie se v ateliérech začalo využívat barevné pozadí. Bylo možné také využít promítací zařízení, jako například diaprojektor, k promítnutí obrazu a kombinaci se snímanou scénou. S příchodem počítačové techniky se buď fotografovalo na neutrální pozadí a motiv se posléze dodělával v grafickém editoru, nebo se obraz promítal projektorem na stěnu za portrétovaným subjektem.

Výtvarné umění[editovat | editovat zdroj]

Maďarský fotograf Péter Szabó Pettendi ve svém cyklu Background 2006 s podtitulem Už jste někdy byli v Budapešti? využívá při portrétování osob několikametrové panoramatické fotografické pozadí budapešťského mostu, které inscenuje u fotografovaných z chudého prostředí před jejich domem (z oblasti Baranya vzdáleném 250 km od Budapešti). Portrétovaný většinou s rekvizitou (kůň, stádo ovcí) nebo ve dvojici se postaví před panorama a nechá se od umělce fotografovat.[11][12]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.blogcatalog.com/blog/the-painted-backdrop-tintype-art
 2. http://old-time-religion.blogspot.com/2010/05/art-tintype-book-painted-backdrop-by.html
 3. http://timebinder.net/home/?currentPage=3
 4. http://blog.familytreemagazine.com/photodetectiveblog/2008/01/22/BackgroundsInOldPhotos.aspx
 5. http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~fgriffin/photos.txt
 6. http://www.billblanton.com/date.htm
 7. http://en.allexperts.com/q/Photography-694/2008/12/dating-old-photograph.htm
 8. http://www.nostalgiasite.com/
 9. http://www.retouchpro.com/forums/photo-retouching/18307-ol-time-studio-backdrops.html
 10. http://www.collectorsweekly.com/articles/an-interview-with-antique-photograph-and-camera-collectors-jack-and-beverly-wilgus/
 11. http://mandiner.blog.hu/2008/08/23/jartal_e_mar_budapesten
 12. http://the-flog.com/berlin/?tag=peter-szabo-pettendi

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]