Malenovice (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malenovice
Hrad Malenovice od příjezdové cesty
Hrad Malenovice od příjezdové cesty
Základní informace
Slohgotický, renesanční, barokní
Výstavba14. století
StavebníkJan Jindřich
Poloha
AdresaMalenovice, Zlín, ČeskoČesko Česko
UliceŠvermova
Souřadnice
Malenovice
Malenovice
Další informace
Rejstříkové číslo památky35352/7-1880 (PkMISSezObrWD)
Webwww.hradmalenovice.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malenovice je hrad ve zlínské místní části Malenovice. Leží na západním výběžku Tlusté hory. V hradu se mimo jiné nacházejí archeologické a národopisné expozice Muzea jihovýchodní Moravy a je zpřístupněna hradní věž. V zoologické expozici je vystavena jediná veřejně přístupná kostra slona v České republice.[1] Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad byl založen v 2. polovině 14. století (1356) moravským markrabětem Janem Jindřichem v gotickém stylu, v 1. polovině 16. století nechal rytíř Václav Tetour z Tetova hrad přestavět do renesanční podoby. V roce 1693 koupil zámek hrabě František Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu a upravil jej na zámecké sídlo v barokním duchu. Posledními majiteli byli v letech 18041945 Šternberkové. Hrad je od roku 1953 majetkem krajského muzea a veřejnosti je přístupný od roku 1957.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kostra slonice, bývalé hvězdy cirkusové manéže, už je na hradě Malenovice. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2018-01-07]. Dostupné online. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-18]. Identifikátor záznamu 147127 : Hrad. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]