Přeskočit na obsah

Malden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Malden (rozcestník).
Malden
Pohled na Malden z vesmíru
Pohled na Malden z vesmíru
Malden
Malden
StátKiribatiKiribati Kiribati
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malden, v 19. století označovaný Independence Island (Ostrov nezávislosti), je rovinatý a neobydlený ostrov v Tichém oceánu o ploše zhruba 39 km², s převýšením menším než 10 metrů. Náleží ke Kiribati.

Je známý mimo jiné pro své kdysi bohaté zásoby guána (těžené v letech 1860–1927 Australany), jako testovací místo britské jaderné zbraně v roce 1957 (operace Grapple) a v současnosti jako významné chráněné území pro hnízdění mořských ptáků (fregatka obecná, terej maskový, rybák tichomořský).

Ostrov objevil 30. července 1825 britský kapitán George Anson Byron (bratranec básníka Byrona) s lodí HMS Blonde a pojmenoval ho podle lodního důstojníka Charlese Roberta Maldena. Na ostrově se nacházejí trosky kamenných staveb, které roku 1924 prozkoumal archeolog Kenneth Emory a určil je jako pozůstatky dávného polynéského osídlení, jehož populace pravděpodobně nepřesahovala dvě stovky osob.

Nejbližší pevninou je ostrov Starbuck, nejbližším obydleným místem je ostrov Tongareva vzdálený 450 km na jihozápad. Ostrov je plochý, v jeho východní části se nachází proláklina vyplněná slaným jezerem. Je porostlý slézovitou rostlinou Sida fallax, kokosové palmy zasazené sběrači guana převážně uhynuly. Pobřeží je lemováno písečnými plážemi.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]