Malashnikow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Malashnikow je česká rocková hudební skupina založená na hudební a textařské tvorbě třebíčského hudebníka, frontmana kapely, zpěváka a kytaristy Vojtěcha Malacha.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kapela MALASHNIKOW se začíná zviditelňovat na třebíčsku přibližně od roku 2007. Současnou sestavu tvoří: Vojtěch Malach (zpěv, sólová kytara) a Lukáš Krupička (kytara, zpěv), Márty Mokrý (baskytara) a Lars Wiinblad Jensen z Dánska (bicí).

Úspěchy a ocenění:

2011 - Hvězda horáckých novin Třebíč - první místo

2011 - soutěž Zahraj-Vyhraj o hraní na třebíčském festivalu Zámostí 2011 - první místo

2012 - soutěž o hraní na festivalu Jam Rock 2012 v Žamberku - první místo

2012 - Skutečná liga 2012 v základním kole šesté místo

2013 - Kapela vybrána odbornou porotou ve složení Lenka Dusilová, Michaela Kožíšková, Zlata Kinská, Michal Hrůza, Viktor Dyk, Honza Dědek, Michal Novák (Majkláč), Daniel Anděl a Tomáš Král k účasti na ROCK'N'BEER FESTU (16.5.- 1.6. Výstaviště Praha).

2013 - Vydání desky Prostorová síla na jejímž natáčení se podílel bubeník Lukáš Zbožínek (ex Crime And.., ex Le Garden, Tom Bowling aj.), nebo Dina Velichová (Disconnexion, Guano Apes revival).

2014 - Účast na ROCK'N'BEER FESTU Praha

2014 - Vydání trojsinglu Dezertér

2015 - Vydání desky Křídla

Recenze na CD[editovat | editovat zdroj]

Je v tom zdravá nasranost, bigbít a je to uvěřitelný. Připomíná mi to mé hrdiny z dětství, kapely 90.let, tvrdší věci od Lucie, Alici s Danem Bártou a stylem zpěvu frýdecko-místeckou Prouzu. Dneska je to bohužel minoritní žánr, ale to vůbec nevadí - směřujete správně. Jen bych se vybodnul na tu angličtinu - zpívat anglicky má cenu, jen když má člověk výslovnost a tu v ČR nemá téměř nikdo - dokonce ani Dan Bárta. Působí to křečovitě, i když je to taková hippiesárna

—Ondřej Fencl, recenze na CD 2008


Když jsem vkládal do přehrávače nové CD třebíčské kapely Malashnikow s názvem „Prostorová síla“, říkal jsem si, že mě čeká asi poměrně tvrdá muzika. Soudil jsem tak z obalu, který sice je skromný ale má přes svou jednoduchost cosi do sebe.

Úvodní intro v podobě jakéhosi větru mi připadlo vcelku zbytečné ale zřejmě tam má své opodstatnění. Další skladba s názvem „Časy“ je trochu tvrdšího ražení a musím říct, že mě oslovila asi nejvíc. V pořadí třetí „Hmyzí politika“ je taková klasická core záležitost s textem okolo toho jak se lidi nechají ovládat politiky a politickým děním. S další skladbou Náramek z Assamu jsem byl poněkud v rozpacích, jestli mi někdo nevyměnil CD v přehrávači a nepodšoupnul mi tam Wanastowi Wjeci. Zpěv i hudba jakoby totiž pocházeli z dílny Roberta Kodyma. V půlce desky se najednou objeví i punk- rock´n´roll v podobě skladby „Rozjetej vlak“, takže je vidět, že se kluci nebrání jakémukoliv žánru. Ve druhé půlce desky už ale tahle různorodost stylů upadá a vše se začíná zpět vracet do doby, kdy naší scéně vládla kapela Lucie a již zmiňované „Wanastowky“. Klidné skladby lehce rockového nádechu okořeněné příjemným leč monotónním hlasem se začínají podobat jedna druhé a dělají dojem jedné dlouhé skladby. Co musím na celé desce vyzvednout, jsou texty, kterým je velice dobře rozumět a tomu tak bývá u málokterých česky zpívajících kapel.

Myslím, že tato kapela má svoje kvality a určitě si své publikum najde.

—Criticmusic.cz, recenze na CD Prostorová síla 2013

Zda je název skupiny Malashnikow slovní hříčkou – spojení Vojta Malach (kytarista, zpěvák, skladatel, textař) a kalašnikov se přímo nabízí –, jen odhaduji; stejně tak jako skutečnost, jestli je zde nabito ostrými, či slepými náboji. S tvorbou Malashnikow se totiž díky aktuální nahrávce Prostorová síla setkávám vůbec poprvé.

Po intru Yeaha..., kdy se rozezní úvodní song Časy, to vypadá, že je zde nabito skutečně ostře. Kdo se s kapelou setká prvně, možná bude sdílet mé pocity, a sice že tahle muzika by mohla v prvé řadě zaujmout příznivce skupin Lucie a Wanastowi Vjecy. To je prvotní pocit, než se člověk pořádně rozkouká, a dost jej přiživuje i podobná hlasová poloha Vojty Malacha, ze které je cítit taková ta zdravá kollerovsko-kodymovská přidrzlost. Občas se k tomuto vjemu připojí i samotná hudba, nejvíce patrně hned v následující Hmyzí politika. Když se tedy ale opravdu více rozkoukáte, zjistíte, že Malashnikow to dělají přece jen jinak, především pak daleko tvrději. Povětšinou se skladby prohánějí po seattleských ulicích – grungerockové postupy nelze přeslechnout –, ale nemůžu říci, že byste v tom slyšeli třeba vyloženou kopírku Nirvany. Spíše by se hodilo říct, že v případě Malashnikow zde máme jakýsi český ekvivalent k zámořské grungeové scéně. Zcela bezpečně totiž poznáte, že kapela je z Česka, a nechápejte to nijak zle. Celá deska je totiž kompletně opatřena českými texty a je moc dobře, že to tak je. Texty totiž nejsou vůbec špatné, naopak bych řekl, že jsou výborné. Přestože, jak hádám, odhalují v inteligentní, místy i lehce abstraktní formě autorovy pocity, nabízejí posluchači možnost i k vlastnímu rozvinutí fantazie.

Druhý pohled tedy nabídne nové poznatky, takže nezbývá než se ponořit do dalšího poslechu. A teď už docela očekávaně objevujeme další skutečnosti. Ani s tím grunge rockem to totiž není až tolik jednoznačné. Vezměme si například takovou Rozjetej vlak, punkrockově našlapanou pecku, která se zvrhne v nefalšovaný rock'n'roll. A co teprve Klaun, která se tu a tam opře i o klasický heavymetalový riff! Že Květina voní po Aerosmith, tomu se už ani nedivím. Schválně zkuste poslech ještě několikrát opakovat a určitě objevíte další zajímavé elementy. Ty dělají z na první pohled nenápadné desky vskutku zajímavou a hudebně pestrou mozaiku. Při poslechu se asi těžko dostaví pocit nudy, a pokud nebudete mít zrovna chuť na nějaké to rockové dovádění, můžete se uvolnit například v poněkud melancholičtější skladbě Náramek z Assamu nebo v závěrečné, pozitivní náladou nabité a výstižně pojmenované Klidná. Opravdu klidná, řekl bych čistě pop-rocková záležitost, která nijak neurazí a dokonce z ní nečpí ani žádné popové klišé.

Prostorovou sílu mohu určitě doporučit všem, kteří se rádi v nahrávkách donekonečna vrtají. Možná budou překvapeni, co vše zde objeví. A abych nezapomněl, z nahrávky je slyšet, že se na ní nepodíleli žádní muzikantští zelenáči. Zejména rytmika je zde výtečná, v níž trumfy v rukou drží nejvýše zejména baskytarista Jakub Šwanda Švaříček, a díky solidnímu zvuku si jeho hru opravdu užijete. Jak je vidět, Malashnikow po vás rozhodně nebudou střílet slepou municí.

—Rockshock.cz, recenze na CD Prostorová síla 2013

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Rock'n'roll - alkohol (2003)

Malashnikow (2008)

Malashnikow 2010 (2011)

Prostorová síla (2013)

singl Dezertér (2014)

Křídla (2015)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]