Malý Chlumec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malý Chlumec
Kaple sv. Jana Nepomuckého na návsi
Kaple sv. Jana Nepomuckého na návsi
Lokalita
Charakter vesnice
Obec Velký Chlumec
Okres Beroun
Kraj Středočeský kraj
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 195 (2011)[1]
Katastrální území Velký Chlumec (4,53 km²)
PSČ 267 24
Počet domů 100 (2011)[1]
Malý Chlumec
Malý Chlumec
Další údaje
Kód části obce 179582
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Obecní úřad a stanoviště kontejnerů
Hájovna Jelení Palouka nad obcí

Malý Chlumec je vesnice v okrese Beroun, je součástí obce Velký Chlumec. Nachází se asi 1,2 km na jihozápad od Velkého Chlumce. Na východ od vesnice leží rybník Loužek na Chlumeckém potoce, na jihu obchází vesnici silnice II/119. Je zde evidováno 102 adres.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1379.[2] Zmiňuje však starší obec Velký Chlumec severně od Malého Chlumce. Název obce Chlumec vychází ze staročeského slova Chlum, tedy táhlý, zalesněný kopec.

Majitelé obce se v průběhu let velmi často měnili. Obec byla např. v majetku benediktinského kláštera Ostrov u Davle, Vratislavů z Mitrovic, Kauniců nebo orlické větve rodu Schwarzenbergů.

Podle pověstí v obci rozbil svůj tábor Jan Žižka, když se vracel z jeho vojsky vyplenného Dobříše. Tábořil prý někde u dnešní hospody Na Žižkově. Ještě v 1. pol. 20. století tam prý místní běžně nacházeli různé podkovy a další železné předměty.

Dnešní Malý Chlumec vznikl na začátku 18. století jižně od původního Chlumce. Koncem 18. století byla na návsi vybudována kaple svatého Jana Nepomuckého. Zajímavostí této kaple (a stejné kaple ve Velkém Chlumci) je malá předsíňka.

V obci Velký Chlumec (dohromady s Malým Chlumcem) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody: 3 hostince, krejčí, kovář, výroba lihovin, obuvník, 3 pokrývači, 5 rolníků, 4 obchody se smíšeným zbožím, 3 trafiky, truhlář. Obě obce měly tehdy dohromady 648 obyvatel.

Na začátku 60. let 20. století byl v rámci ,,Akce Z" vybudován uprostřed návsi vedle kapličky dnešní obecní úřad s kinosálem. Úřad do té doby sídlil ve starší budově ve Velkém Chlumci.

V průběhu 80. let byla zrušena slepičárna na severozápadě obce a na jejím místě byly vybudovány nové rodinné domy, nazývané ,,sídliště". Výstavba nových rodinných domů pokračovala po roce 2000.

Počátkem 90. let došlo ke zrušení kina a adaptaci kinosálu na kulturní sál. V přízemí budovy obecního úřadu v této době vznikl obchod se Smíšeným zbožím, který se do té doby nacházel v nárožním domě čp. 61. Po roce 2000 byla uzavřena hospoda U Mezků.

Roku 2004 byla slavnostně otevřena rozhledna Studený vrch nad obcí, která původně sloužila jako triangulační věž a byla postavena roku 1941.

V posledních letech v obci proběhla rekonstrukce obecních cest.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je obec součástí Velkého Chlumce, sídlí zde však obecní úřad i obchod a hospoda. Funguje zde Sbor dobrovolných hasičů a místní knihovna Ze spolků je zde fotbalový klub, klub házenkářů Albion a Albixon či cyklistický spolek Vlastizdar. K dispozici je i poměrně dobře vybavený sportovní areál s fotbalovým, tenisovým a dětským hřištěm. Obec vydává svůj vlastní časopis - Chlumečák.

Na východě obce se rozprostírá poměrně velká chatová osada - Muchov.

Obec v současnosti připravuje provedení několika vrtů na vodu či vodní nádrž.

V Malém i Velkém Chlumci má v budoucnu vyrůst několik desítek rodinných domů, uvažuje se i o rozšíření nebo o stavbě nové budovy obecního úřadu a o výstavbě multifunkčního obecního domu.

Starostou je Dušan Eliášek, místostarostou Ilja Rozsypal.

Turistický ruch[editovat | editovat zdroj]

Obec se nachází v turisticky zajímavé oblasti Brd. V blízkosti obce se nachází CHKO Brdy. Přímo nad obcí pak Přírodní rezervace Hradec, Hřebeny a Studený vrch. Ves je známá zejména díky rozhledně Studený vrch na stejnojmenném kopci. Původně se jedná o triangulační věž z roku 1940. Na začátku tisíciletí byla opuštěná věž adaptována na rozhlednu. Součástí rozhledny je i malé občerstvení. Věž je otevřena o víkendech a svátcích a vstup na ní je zdarma. Cestou na rozhlednu z Malého Chlumce také míjíme větší skálu s křížkem na vrcholu. Nazývá se Kočičí skála.

V okolí obce se nachází rovněž starověké hradiště Hradec. Pochází pravděpodobně z doby bronzové či halštatské. Byl zde val, ale ten byl rozebrán v průběhu 19. století. Dosud zde neproběhl žádný archeologický výzkum.

Na kopci Stožec v okolí obce se nachází bývalá protiletadlová základna lidově zvaná Klondajk. Vybudovaná byla v letech 19811985. Po roce 2001 byla opuštěna, začala chátrat a stala se oblíbeným cílem senzacechtivých turistů. Od roku 2012 je zde vědeckotechnický park - Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš (CAVD).

Okolím obce prochází naučná stezka Dobří(š) v poznání.

V jihovýchodní části obce se nachází koupaliště Loužek.

Znak Malého Chlumce

Služby[editovat | editovat zdroj]

Kromě obecního úřadu v obci funguje Smíšené zboží. Také zde můžete navštívit Hasičskou Hospodu Na Žižkově. V obci vyrábí své zboží několik živnostníků (např. Truhlářství Jarý). Na autobusové zastávce v obci zastavuje několik autobusových linek ve směru na Dobříš, Osov a Hořovice. Funguje zde i několik spolků (viz odstavec současnost).

V obci se koná velké množství kulturních akcí, např. Den matek, Den dětí, Čarodějnice, Obecní bál či Rozsvícení vánočního stromečku. Obec také pořádá různé zájezdy do divadel, na výstavy či do muzejí pro své občany i zájemce z okolí.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Velký Chlumec

Studený vrch

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. 1. díl. Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 94. 

2. ↑ HAJŠMAN Jan, Tajemství brdských vrcholků II. díl. Plzeň : Starý most, 2013, ISBN 978-80-87338-32-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]