Malá Velká Británie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malá Velká Británie
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní název Little Britain
Žánr sitcom
Námět David Walliams
Matt Lucas
Režie Matt Lipsey
Declan Lowney
Steve Bendelack[1]
Hrají David Walliams
Matt Lucas
Tom Baker
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Počet řad 3
Počet dílů 22 (seznam dílů)
Obvyklá délka 29 minut
Produkce a televizní štáb
Hudba David Arnold
Produkční
společnost
BBC
Premiérové vysílání
TV stanice BBC Three (2003–2004)
BBC One (2005–2007)
Formát zvuku Stereo
Vysíláno 9. února 2003 1. ledna 2007
Posloupnost
Následující Malá Velká Británie v USA
Oficiální webové stránky
Malá Velká Británie na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malá Velká Británie (v anglickém originále Little Britain) je britský komediální seriál, takzvaný sitcom. Původně to byla rozhlasová show vysílaná na BBC Radio 4, kterou vymysleli David Walliams a Matt Lucas. Název pořadu vznikl spojením termínů "Little England" a "Great Britain" a také podle viktoriánské čtvrti v Londýně.

Seriál se skládá z krátkých skečů, ve kterých se autoři snaží parodovat obraz dnešní britské společnosti. Každý skeč začíná krátkým vyprávěním k danému ději, o které se postaral britský herec Tom Baker.

Většina postav v seriálu má vlastní často opakované fráze. Mnohé z nich ve Spojeném království zlidověly.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Všechny hlavní postavy ztvárnili David Walliams a Matt Lucas. Dále v seriálu vystupují Tom Baker (vypravěč), Anthony Head (předseda vlády), Ruth Jones (Myfanwy), Charu Bala Chokshi (Meera), Joann Condon (tlustá Pat) a v dalších rolích Paul Putner, Steve Furst, Sally Rogers, David Foxxe, Samantha Power, Yuki Kushida a Stirling Gallacher.

Hosté[editovat | editovat zdroj]

Od začátku v seriálu vystupovalo spoustu hvězdných hostů. Patří mezi ně Imelda Staunton (Andyho náhradní opatrovnice), Rob Brydon (ex-manžel Bubly Bůčkové), Jamie Theakston (přítel předsedy vlády), Dawn French (matka Vicky Pollardové), Kate Moss (sestra Vicky Pollardové), Nigel Havers (vůdce opozice), Patricia Kane (postarší obyvatelka Llandewi Breffi), Peter Kay (švagr Ting Tong), Sally Hawkins (přítelkyně hypnotizéra Kennyho Craiga), Ruth Madoc (matka Daffyda Thomase), Christian Coulson (student herectví).

Mnohé celebrity ztvárnily sami sebe, jako např. Russell Brand, David Baddiel, Jennie Bond, Ronnie Corbett, Paul Daniels a Debbie McGee (scéna byla vynechána), Cat Deeley, Vanessa Feltz, Trisha Goddard, Keith Harris (in deleted scenes Orville the Duck defecated on Matt Lucas), Elton John, Derek Martin, Paul McKenna, George Michael, Richard Madeley a Judy Finnigan (alias Richard a Judy), David Soul, Les McKeown, Mollie Sugden, Mark Morriss a Robbie Williams.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam postav seriálu Malá Velká Británie.

Malá Velká Británie obsahuje mnoho postav, většinu z nich ztvárnili s pomocí kostýmů a make-upů David Walliams a Matt Lucas.

České znění[editovat | editovat zdroj]

Všechny postavy, které ztvárnil David WalliamsPetr Rychlý
Všechny postavy, které ztvárnil Matt LucasBohdan Tůma
Vypravěč – Jan Šťastný
Předseda vlády – Otakar Brousek ml.[2]
a další

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rozhlasová show[editovat | editovat zdroj]

Malá Velká Británie se původně od roku 2001 vysílala jako rozhlasová show na BBC Radio 4, produkoval jí Ashley Blaker.

V únoru 2004 začalo Radio 4 všechny epizody (upravené tak, aby se hodily pro vysílání v 18:30) opakovat. Vysílání se překrývalo s opakováním na stanici BBC 7, které začalo v polovině března.

Televizní seriál[editovat | editovat zdroj]

Lou Todd a Andy Pipkin

Stejně jako několik dalších zábavných pořadů BBC, přešla Malá Velká Británie z rádia do televize. Většinu postav a scének autoři z rozhlasové verze převzali. Všechny epizody k seriálu byly natočeny v prostorách Pinewood Studios.

První série (2003)

První série se začala vysílat 4. prosince 2003 na BBC Three. I když reakce byly smíšené, mnoho kritiků tato série nadchla, a tak se autoři rozhodli natočit další.

Druhá série (2004)

V druhé sérii do seriálu přibylo několik nových postav. Série se začala vysílat 19. října 2004 na BBC Three.

Třetí série (2005)

Třetí série se začala vysílat 17. listopadu 2005 na BBC One a skončila o šest týdnů později. Po odvysílání nebylo jasné, zda se natočí i další série, ale Walliams a Lucas se rozhodli začít s jiným seriálem.

Little, Little Britain (2005)

V roce 2005 za účelem získání peněz pro Comic Relief, natočili Walliams a Lucas speciál s názvem Little, Little Britain. Pořad zahrnoval řadu skečů se známými osobnostmi jako byli George Michael, Robbie Williams nebo Sir Elton John.

Malá Velká Británie v cizině (2006)

Malá Velká Británie v cizině jsou dva vánoční speciály, které se vysílaly v roce 2006. V každém skeči nějaká postava navštěvuje cizí zemi.

Malá Velká Británie živě[editovat | editovat zdroj]

Po úspěchu televizního seriálu se Walliams a Lucas rozhodli vytvořit putovní jevištní show, se kterou od října 2005 do prosince 2006 projeli celou Velkou Británii. Na počátku roku 2007 odehráli svá vystoupení i v Austrálii. Během těchto vystoupení měli diváci možnost vidět všechny známé postavy ze seriálu na živo.

Malá Velká Británie v USA[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Malá Velká Británie v USA.

V roce 2007, Walliams a Lucas oznámili, že Malá Velká Británie již nebude pokračovat, ale natočí se americká verze seriálu pod názvem Malá Velká Británie v USA. V seriálu vystupují stejné postavy jako v britské verzi, ale přibyly také nové. Poprvé se seriál vysílal v neděli 28. září 2008 na HBO, o týden později pak na BBC One v Británii.

I když jde o samostatný seriál, mnozí ho chybně považují za čtvrtou sérii Malé Velké Británie.

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Matt Lucas (jako Andy Pipkin) a Peter Kay (jako Brian Potter) nahráli společně s The Proclaimers novou verzi písně "I'm Gonna Be". Tato verze byla 19. března 2007 vydána jako charitativní singl pro Comic Relief.

V roce 2006 vznikl v Rusku seriál pod názvem "Nasha Russia", který se nechal inspirovat Malou Velkou Británií, aniž by si jeho tvůrci koupili práva.

Hlášky[editovat | editovat zdroj]

„Jo já vim!“ – Andy Pipkin

„Mně se to nelíbí!“ – Andy Pipkin – Obvyklá reakce poté, co Andy výslovně něco odsouhlasí a už není možnost změny.

„Podle computeru ne!“ – Carol Pivková

„Podle computeru jo.“ – Carol Pivková – Jediná kladná forma této hlášky se objevila v posledním 6. díle 3. série.

„Ne, teda jo, teda ne, teda jo…“ – Vicky Pollardová – Reakce Vicky poté, co je zahnána do úzkých. Poté obvykle následuje vyčerpávající monolog o zcela nesouvisejících událostech.

„Jsem jediný gay ve vesnici.“ – Daffyd Thomas – Vtip spočívá v tom, že Daffyd žije ve vsi, která je – s trochou nadsázky – plná gayů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Little Britain na anglické Wikipedii.

  1. Malá Velká Británie [1] na Fdb.cz
  2. Malá Velká Británie [2] na Dabingforum.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]