Maksym Hryva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování
Maksym Hryva
Narození 20. února 1893
Černihivský rajón
Úmrtí 1931 (ve věku 37–38 let)
Příčina úmrtí tuberkulóza
Povolání spisovatel a básník
Politická příslušnost Organizace ukrajinských nacionalistů
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Maksym Hryva (Maksym Zahryvnyj, ukrajinsky Максим Грива; 20. února 189319. června 1931) byl ukrajinský básník, prozaik, publicista; člen Pražské básnické školy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Černihivské oblasti. Bojoval v řadach armády UNR. V roce 1922 odešel do polského internačního táboru v Kališi, kde se publikoval v časopise „Veselka“. Krátce na to přijel do Prahy, aby zde zahájil studia v Ukrajinském pedagogickém institutu. Od roku 1924 byl v poděbradském spolku ukrajinských spisovatelů „Kult“. Zemřel roku 1931 na tuberkulózu.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Maksym Hryva psal hlavně poezii a intimní a občanskou lyriku. S dalšími autory Pražské básnické školy (např. s Malanjukem) jej sbližují historické motivy v jeho tvorbě, kde oslavuje slavnou ukrajinskou minulost. V krátkých prózách prostupuje Hryvův sklon k satiře, v pozdějších dílech se objevuje předtucha předčasné smrti.

Doposud nebyla vydána žádná sbírka M. Hryvy, jeho dílo je roztroušeno po časopisech. V roce 2001 vydal lvovský časopis „Dzvin“ (č.4) výběr básníkových próz a básní.

Související články[editovat | editovat zdroj]