Maksim Bahdanovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Maksim Adamavič Bahdanovič, bělorusky Максім Багдановіч (9. prosinec 1891, Minsk25. květen 1917, Jalta) byl běloruský spisovatel, novinář a literární kritik. Důležitá postava běloruského národního obrození, člen okruhu časopisu Naša niva, bývá poovažován za zakladatele běloruské poezie.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Jako básníka ho lze řadit k romantismu, byl obeznámen s moderní evropskou poezií (mj. překládal Schillera, Puškina a Heina), ale hojně také čerpal z běloruského folklóru. Psal v "mužické" běloruštině, což byl mj. výraz vzdoru vůči carskému Rusku. Napsal jedinou básnickou sbírku Vianok (Věneček). Obsahuje poezii milostnou, přírodní i reflexivní. Řada básní z Věnečku byla zhudebněna a v Bělorusku zlidověla. Položil i základy běloruské prózy, když napsal několik povídek a novel (zejm. novela Muzyka).

Překládal do běloruštiny též klasické antické autory, Horatia a Ovidia aj. Překládal i do ruštiny. Zemřel na tuberkulózu, ve věku 26 let.[1] Zajímavostí je, že roku 1914 vydal spis Bratři Češi, věnovaný české otázce v Rakousko-Uhersku.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bahdanovič, Maksim Adamavič, *9.12.1891 - †25.5.1917, běloruský básník - CoJeCo.cz - Vaše encyklopedie. www.cojeco.cz [online]. [cit. 2016-10-07]. Dostupné online. 
  2. O Bělorusech v České republice - Velvyslanectví Republiky Bělarus v České republice. czech.mfa.gov.by [online]. [cit. 2016-10-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-24.