Maketa mobilního telefonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka maket mobilních telefonů
Makety se skutečným displejem

Maketa mobilního telefonu (někdy též zvana atrapa) je imitace skutečného přístroje. Distribuují je výrobci, společně s telefony, přímo prodejcům. Ti je používají ve svých prodejnách, aby neriskovali poškození či krádež skutečného přístroje.

Druhy maket[editovat | editovat zdroj]

Makety mají obvykle místo displeje vložený obrázek, který ilustruje prostředí telefonu. Veškeré makety jsou pevně uzavřeny a v žádném případě se nedají použít na výměnu dílů (kryt, klávesnice, ...) u skutečného telefonu. Neobsahují žádnou elektroniku ani baterii. Výjimkou jsou modely, které mají funkční displej, na kterém běží prezentace telefonu. Výrobci se však chrání proti zneužití těchto maket, proto neobsahují žádnou elektroniku zaměnitelnou s přístrojem. I použitá baterie je jiná než v telefonu.

Všechny makety mají stejné rozměry i hmotnost (v plastovém krytu je vložená ocelová destička pro dorovnání hmotnosti) jako samotný přístroj.

U všech maket je použitý materiál stejný nebo velice podobný jako u přístroje. Klávesnice je zdánlivě funkční, aby si zájemce o telefon mohl vyzkoušet její odezvu. Ale téměř nikdy není dosaženo přesně stejného výsledku, jako má "živý" mobilní telefon.

Existuje i malá komunita sběratelů těchto maket.

Výjimkou v rozměrech se stávají velké (v nadživotní velikosti) reklamní modely, které mají na první pohled upoutat pozornost. Mohou dosahovat až velikosti reklamní cedule o výšky lidské postavy.

Další výjimkou ve velikosti jsou tzv. miniaturní makety. Ty ovšem nemají se světem mobilní techniky nic společného a původně se vyráběly jen jako přívěšek na klíče. Tyto minimakety se ovšem staly předmětem sbírání mnoha Japonců. Proto se výrobce (firma Maitan) rozhodl vyrábět tyto přívěsky dále. Dosahují zhruba 40 % velikosti skutečných telefonů a lze je pořídit v přepočtu za cenu 80 Kč.