Majka fialová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Majka fialová

alternativní popis obrázku chybí
Majka fialová
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: brouci (Coleoptera)
Podřád: všežraví (Polyphaga)
Infrařád: Cucujiformia
Nadčeleď: Tenebrionoidea
Čeleď: majkovití (Meloidae)
Binomické jméno
Meloe violaceus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Majka fialová (Meloe violaceus) je brouk z čeledi majkovitých (Meloidae). Má zkrácené krovky, které jen z části zakrývají zadeček. Vylučuje jedovatou tekutinu.

Život a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Dospělá majka dosahuje velikosti 10–40 mm, přičemž samičky jsou větší než samečkové, neboť mají v břiše uložená vajíčka. Vývoj májky je dosti komplikovaný a způsobuje, že jsou poměrně vzácné. Z vajíček, kterých naklade samička až 10 000, se vylíhne larva (triungulinus), která se přichytí na hostitelský hmyz, obyčejně na včelu. Toto stádium majky bylo nesprávně pojmenováno jako samostatný druh – včelí veš. Larva se živí včelími vajíčky a potom se přemění do druhého stádia. Toto stadium se ještě dvakrát svléká. Brzy se přemění na larvu třetího stádia a v tomto stádiu také přezimuje. Na jaře se přemění do čtvrtého stádia, pak se zakuklí a přemění v dospělého brouka.

Jedovatost majky[editovat | editovat zdroj]

V nebezpečí, například při dotyku, vylučuje nažloutlou olejovitou tekutinu – hemolymfu – obsahující prudce jedovatý terpen kantaridin pro člověka smrtelný už v dávce 30 mg. V minulosti jed často využívali traviči. Po zasažení kůže se postižené místo velmi špatně hojí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Májka fialová na slovenské Wikipedii.