Majka fialová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxMajka fialová
alternativní popis obrázku chybí
Majka fialová
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád brouci (Coleoptera)
Podřád všežraví (Polyphaga)
Infrařád Cucujiformia
Nadčeleď Tenebrionoidea
Čeleď majkovití (Meloidae)
Binomické jméno
Meloe violaceus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Majka fialová (Meloe violaceus) je brouk z čeledi majkovitých (Meloidae). Má zkrácené krovky, které jen z části zakrývají zadeček. Vylučuje jedovatou tekutinu.

Život a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Dospělá majka dosahuje velikosti 10–40 mm, přičemž samičky jsou větší než samečkové, neboť mají v břiše uložená vajíčka. Vývoj májky je dosti komplikovaný a způsobuje, že jsou poměrně vzácné. Z vajíček, kterých naklade samička až 10 000, se vylíhne larva (triungulinus), která se přichytí na hostitelský hmyz, obyčejně na včelu. Toto stádium majky bylo nesprávně pojmenováno jako samostatný druh – včelí veš. Larva se živí včelími vajíčky a potom se přemění do druhého stádia. Toto stadium se ještě dvakrát svléká. Brzy se přemění na larvu třetího stádia a v tomto stádiu také přezimuje. Na jaře se přemění do čtvrtého stádia, pak se zakuklí a přemění v dospělého brouka.

Jedovatost majky[editovat | editovat zdroj]

V nebezpečí, například při dotyku, vylučuje nažloutlou olejovitou tekutinu – hemolymfu – obsahující prudce jedovatý terpen kantaridin pro člověka smrtelný už v dávce 30 mg. V minulosti jed často využívali traviči. Po zasažení kůže se postižené místo velmi špatně hojí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Májka fialová na slovenské Wikipedii.