Mai Tai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mai Tai
Mai Tai podávané na Havaji
Země původuUSA Spojené státy americké
Datum založení1933
Sklenicehighball
Složenírum
Curaçao likér
limetková šťáva
orgeat
Obsah alkoholu17 %

Mai Tai je alkoholický koktejl, populární zejména ve Spojených státech a podávaný jako letní long drink. Jeho základem je vyzrálý jamajský rum (doporučuje se dávat dva díly tmavého rumu a jeden díl světlého), který se smíchá s Curaçao likérem nebo Cointreau, čerstvě vymačkanou šťávou z limety a mandlovým sirupem orgeat. Vše se protřepe s ledovými kostkami a dozdobí se plátkem ananasu a snítkou máty, pije se brčkem.

Název nápoje vznikl zkrácením tahitského výrazu „maita'i roa ae“, který znamená „tak dobrý, jako by nebyl z tohoto světa“. O jeho autorství se vede spor: od roku 1944 ho podával Victor Bergeron v baru Trader Vic's v Oaklandu, ale za vynálezce receptu se následně označil restauratér Don the Beachcomber, který ho podle vlastního tvrzení připravil již roku 1933. Obliba koktejlu souvisí s módou restaurací v polynéském stylu v Americe padesátých let, kterým se říkalo Tiki culture, byly vyzdobeny vyřezávanými polynéskými sochami a rákosovými rohožemi, hrála v nich hudba využívající domorodé motivy a pití se v nich podávalo ve skořápkách kokosových ořechů. Mai Tai pomohl zpopularizovat také film Blue Hawaii s Elvisem Presleym.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Victoria Bar: Škola opilosti. Přeložila Zdeňka Březinová, Volvox Globator, Praha 2015, ISBN 978-80-7511-216-3, s. 109-111

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]