Mahmúd Darwíš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mahmúd Darwíš
MahmoudDarwish.jpg
Narození 13. března 1941
Al-Birwa
Úmrtí 9. srpna 2008
Houston
Povolání básník, spisovatel a autor
Ocenění Leninova mírová cena (1983)
komandér Řádu umění a literatury (1997)
Lannan Cultural Freedom Prize (2001)
Cena prince Clause (2004)
Zlatý věnec (2007)
Manžel(ka) Rana Kabbani (1976–1982)
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mahmúd Darwíš (13. března 19419. srpna 2008) byl palestinský především arabsky publikující básník a autor, který byl oceněn mnoha cenami za literární dílo a byl také považován za palestinského národního básníka. V jeho díle byla Palestina metaforou pro ztrátu ráje, narození a zmrtvýchvstání a utrpení z uzurpace a exilu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Darwish se narodil ve vesnici al-Birwa v západní Galileji. Byl druhým potomkem Salima a Houreyyah Darwishových. Jeho otec byl muslimský zemědělec. Matka byla negramotná, ale jeho dědeček ho naučil číst. Po vzniku státu Izrael, rodina uprchla do Libanonu, nejprve do Jezzinu a později do Damouru. O rok později se vrátili do území Akko, což byla nyní část Izraele a usídli se v Dejr al-Asad. Darwish navštěvoval střední školu v Kafr Jasif, dva kilometry severně od Jadeidi a posléze se přestěhoval do Haify. V devatenácti letech vydal svou první sbírku poezie - Asafir bila ajniha (v angličtině Wingless Sparrows). Izrael opustil v roce 1970 aby studoval v SSSR. Rok studoval na Moskevské univerzitě, než přesídlil do Egypta a Libanonu. Když se v roce 1973 připojil k Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP) byl vyhoštěn z Izraele. V roce 1995 se vrátil, aby se zúčastnil pohřbu svého kolegy, Emila Habibiho a obdržel povolení ke čtyřdennímu pobytu v Haifě. V témže roce mu bylo povoleno usadit se v Ramalláhu, ale cítil se zde prý jako ve vyhnanství a nepovažoval Západní břeh za svou domovinu.

Darwish byl dvakrát ženatý a rozvedený. Jeho první manželkou byla spisovatelka Rana Kabbani. V polovině 80. let se oženil s egyptskou překladatelkou Hayat Heeni. Obě manželství byla bezdětná. Darwish měl srdeční potíže, které vyvrcholily v roce 1984 infarktem a následnou operací. Podrobil se ještě dalším zákrokům v roce 1998 a 2008.

Naposledy navštívil Izrael 15. července 2007, aby se zúčastnil recitálu v Mt. Carmel Auditoriu v Haifě, na kterém odsoudil smrtící boje mezi palestinskými rivaly Fatah a Hamas, a označil je „za veřejnou snahu o sebevraždu na ulicích.“

Literární kariéra[editovat | editovat zdroj]

Darwish vydal přes třicet básnických sbírek a osm prozaických děl. Byl redaktorem stanic Al-Jadid, Al-Fajr, Shu´un Filistiniyya a Al-Karmel (1981). Jeho první básnická sbírka nesla název "Leaves of Olives" a obsahovala báseň "Identity Card", napsanou v roce 1964.


Jak už bylo zmíněno, Darwish získal mnoho cen a jeho tvorba byla vydaná ve dvaceti jazycích včetně češtiny (Přicházím do stínu tvých očí, nakl. Babylon, r. 2007).

Ústředním motivem Darwishovy poezie byl boj Palestinců za nezávislost, frakční boj a exilové zkušenosti. Básnířka Naomi Shihab Nye napsala, že Darwis je "bytostným dechem palestinského lidu, výřečnou obětí exilu a sounáležitostí..."