Mahmúd Darwíš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mahmúd Darwíš
Narození13. března 1941
Al-Birwa, Palestina
Úmrtí9. srpna 2008 (ve věku 67 let)
Houston
Povoláníbásník a spisovatel
OceněníLotus Prize for Literature (1969)
Leninova mírová cena (1983)
komandér Řádu umění a literatury (1997)
Lannan Cultural Freedom Prize (2001)
Cena prince Clause (2004)
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Rana Kabbani (1976–1982)
PříbuzníZaki Darwish[1] (sourozenec)
VlivyAbu Salma
Ziyad Abd al-Fattah
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mahmúd Darwíš (13. března 19419. srpna 2008) byl palestinský především arabsky publikující básník a autor, který byl oceněn mnoha cenami za literární dílo a byl také považován za palestinského národního básníka. V jeho díle byla Palestina metaforou pro ztrátu ráje, narození a zmrtvýchvstání a utrpení z uzurpace a exilu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Darwish se narodil ve vesnici al-Birwa v západní Galileji. Byl druhým potomkem Salima a Houreyyah Darwishových. Jeho otec byl muslimský zemědělec. Matka byla negramotná, ale jeho dědeček ho naučil číst. Po vzniku státu Izrael, rodina uprchla do Libanonu, nejprve do Jezzinu a později do Damouru. O rok později se vrátili do území Akko, což byla nyní část Izraele a usídli se v Dejr al-Asad. Darwish navštěvoval střední školu v Kafr Jasif, dva kilometry severně od Jadeidi a posléze se přestěhoval do Haify. V devatenácti letech vydal svou první sbírku poezie - Asafir bila ajniha (v angličtině Wingless Sparrows). Izrael opustil v roce 1970 aby studoval v SSSR. Rok studoval na Moskevské univerzitě, než přesídlil do Egypta a Libanonu. Když se v roce 1973 připojil k Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP) byl vyhoštěn z Izraele. V roce 1995 se vrátil, aby se zúčastnil pohřbu svého kolegy, Emila Habibiho a obdržel povolení ke čtyřdennímu pobytu v Haifě. V témže roce mu bylo povoleno usadit se v Ramalláhu, ale cítil se zde prý jako ve vyhnanství a nepovažoval Západní břeh za svou domovinu.

Darwish byl dvakrát ženatý a rozvedený. Jeho první manželkou byla spisovatelka Rana Kabbani. V polovině 80. let se oženil s egyptskou překladatelkou Hayat Heeni. Obě manželství byla bezdětná. Darwish měl srdeční potíže, které vyvrcholily v roce 1984 infarktem a následnou operací. Podrobil se ještě dalším zákrokům v roce 1998 a 2008.

Naposledy navštívil Izrael 15. července 2007, aby se zúčastnil recitálu v Mt. Carmel Auditoriu v Haifě, na kterém odsoudil smrtící boje mezi palestinskými rivaly Fatah a Hamas, a označil je „za veřejnou snahu o sebevraždu na ulicích.“

Literární kariéra[editovat | editovat zdroj]

Darwish vydal přes třicet básnických sbírek a osm prozaických děl. Byl redaktorem stanic Al-Jadid, Al-Fajr, Shu´un Filistiniyya a Al-Karmel (1981). Jeho první básnická sbírka nesla název "Leaves of Olives" a obsahovala báseň "Identity Card", napsanou v roce 1964.

Jak už bylo zmíněno, Darwish získal mnoho cen a jeho tvorba byla vydaná ve dvaceti jazycích včetně češtiny (Přicházím do stínu tvých očí, nakl. Babylon, r. 2007).

Ústředním motivem Darwishovy poezie byl boj Palestinců za nezávislost, frakční boj a exilové zkušenosti. Básnířka Naomi Shihab Nye napsala, že Darwis je "bytostným dechem palestinského lidu, výřečnou obětí exilu a sounáležitostí..."

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. زكي درويش علم من أدباء فلسطين المحتلة. Al Mayadeen. Dostupné online. [cit. 2021-04-28].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]