Mahmúd Džibríl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mahmúd Džibríl
Narození 28. května 1952 (64 let)
Bajdá
Alma mater Káhirská univerzita
University of Pittsburgh
Zaměstnavatel University of Pittsburgh
Politická strana National Forces Alliance
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mahmúd Džibríl na Světovém ekonomickém fóru v roce 2011

Mahmúd Džibríl (arabsky محمود جبريل‎‎, * 28. května 1952, Libye) je libyjský politik. Vykonával de facto funkci předsedy vlády Libye od 5. března do 23. října během Libyjské občanské války z titulu předsedy exekutivní komise Dočasné národní přechodné rady. Poté se stal v březnu 2012 předsedou Aliance národních sil, jedné z nejsilnějších politických stran v zemi.

Život[editovat | editovat zdroj]

Džibríl nejprve vystudoval v roce 1975 na Káhirské univerzitě ekonomii a politologii, pak pokračoval ve studiu politologie na Pittsburské univerzitě, kde získal v roce 1980 magisterský a v roce 1985 doktorský titul. Také zde sedm let vyučoval.

Od roku 2007 do počátku roku 2011 pracoval v Libyi pro režim Muammara Kaddáfího jako předseda libyjské Národní plánovací rady. Byl považován za chráněnce Sajfa Kaddáfího a prosazoval v této pozici privatizaci a ekonomickou liberalizaci.

Hlásí se k sunnitskému islámu.

Libyjská občanská válka[editovat | editovat zdroj]

Poté, co se stal vůdcem Dočasné národní přechodné rady, osobně vedl setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, britským ministrem zahraničí Williamem Haguem a americkým vyslancem v Libyi Gene Cretzem – tato jednání vedla k tomu, že řečené země uznaly Dočasnou národní přechodnou radu za jediného legitimního zástupce libyjského lidu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mahmoud Jibril na anglické Wikipedii.