Mahmúd Džibríl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mahmúd Džibríl
Mahmoud Jibril.jpg
Narození 28. května 1952 (67 let)
Bajdá
Alma mater Káhirská univerzita
University of Pittsburgh
Zaměstnavatel University of Pittsburgh
Politická strana National Forces Alliance
Funkce Prime Minister of Libya
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mahmúd Džibríl na Světovém ekonomickém fóru v roce 2011

Mahmúd Džibríl (arabsky محمود جبريل‎‎, * 28. května 1952, Libye) je libyjský politik. Vykonával de facto funkci předsedy vlády Libye od 5. března do 23. října během Libyjské občanské války z titulu předsedy exekutivní komise Dočasné národní přechodné rady. Poté se stal v březnu 2012 předsedou Aliance národních sil, jedné z nejsilnějších politických stran v zemi.

Život[editovat | editovat zdroj]

Džibríl nejprve vystudoval v roce 1975 na Káhirské univerzitě ekonomii a politologii, pak pokračoval ve studiu politologie na Pittsburské univerzitě, kde získal v roce 1980 magisterský a v roce 1985 doktorský titul. Také zde sedm let vyučoval.

Od roku 2007 do počátku roku 2011 pracoval v Libyi pro režim Muammara Kaddáfího jako předseda libyjské Národní plánovací rady. Byl považován za chráněnce Sajfa Kaddáfího a prosazoval v této pozici privatizaci a ekonomickou liberalizaci.

Hlásí se k sunnitskému islámu.

Libyjská občanská válka[editovat | editovat zdroj]

Poté, co se stal vůdcem Dočasné národní přechodné rady, osobně vedl setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, britským ministrem zahraničí Williamem Haguem a americkým vyslancem v Libyi Gene Cretzem – tato jednání vedla k tomu, že řečené země uznaly Dočasnou národní přechodnou radu za jediného legitimního zástupce libyjského lidu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mahmoud Jibril na anglické Wikipedii.