Mahmúd Abú Zajd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mahmoud Abu Zeid
Narození 1987 (30–31 let)
Egypt
Ocenění CPJ International Press Freedom Awards (2016)
CPJ International Press Freedom Awards (2018)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Mahmúd Abú Zajd, přezdívaný také Shawkan (* 1987), je egyptský fotoreportér, který byl zatčen při fotografování protestní akce v Káhiře 14. srpna 2013. Od roku 2013 je uvězněn egyptskou vládou a hrozí mu trest smrti.[1][2]

Život před zatčením[editovat | editovat zdroj]

Zajd působil jako oceňovaný nezávislý fotožurnalista.[zdroj?] Svou kariéru zahájil v roce 2010 v online zpravodaji Demotix a později pracoval i pro agenturu Corbix. Jeho fotografie byly publikovány např. v TimeThe Sun, Die ZeitBild a na webových stránkách BBC.[3]

Zatčení[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 byl Zajd zatčen spolu s dalšími dvěma fotografy během fotografování incidentu v Rabaa. Zatýkání se uskutečnilo zhruba 2 hodiny po začátku protestu. Zatčeno bylo několik desítek lidí; ti byli převezeni na káhirský stadion. Dva zahraniční fotografové (Michael Giglio a Louis Jammes byli sice krátce po zatčení propuštěni, nicméně sám Zajd byl následně uvězněn, a to aniž by mu byla sdělena obvinění. Délka jeho vazby překročila dva roky, které byly maximální možnou dobou, do kdy je možné držet osobu ve vazbě, aniž by jí byla sdělena obvinění a byl zahájen soudní proces. Nejprve byl umístěn do věznice Abú Zabál, poté byl internován ve věznici Tora[4]. V roce 2016 byl šestkrát obviněn a hrozí mu trest smrti.

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní kampaň za Zajdovo osvobození odstartovalo několik lidskoprávních organizací, mezi které patřil např. Rory Peck Trust a Komise na ochranu novinářů. Všechny vyzvaly k jeho vydání. Amnesty International zahájila petici za Zajdovo osvobození. Po sociálních sítích se rozšířil hashtag #FreeShawkan. Různé lidskoprávní organizace uspořádaly řadu přednášek o fotografovi a rovněž se usktuečnilo i několik výstav jeho fotografií v USA. Jeho jméno nese Shawkan Foundation, která byla založena v USA s cílem pomáhat uvězněným novinářům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Top Egyptian news photographer in prison for over 800 days without trial. The Independent. 2015-10-28. Dostupné online [cit. 2016-12-14]. (anglicky) 
  2. Egyptian photojournalist at risk of death penalty. www.amnesty.org [online]. [cit. 2016-12-14]. Dostupné online. 
  3. GREENSLADE, Roy. The photojournalist held in an Egyptian jail for 10 months without charge. The Guardian. 2014-06-25. Dostupné online [cit. 2016-12-14]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 
  4. Článek na portálu dailynewsegypt.com (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]