Maďarský komunistický svaz mládeže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maďarský komunistický svaz mládeže
Vznik 21. března 1957
Zánik 22. dubna 1989
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Logo KISZ

Maďarský komunistický svaz mládeže, maďarsky Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség, zkráceně KISZ, byla politicko-společenská organizace pod vedením MSZMP v Maďarské lidové republice. Svaz existoval v letech 19571989.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Svaz byl založen 21. března 1957. Jeho předchůdcem byl DISZDolgozó Ifjúság Szövetsége neboli Svaz pracující mládeže, který byl založen v roce 1950, v rámci centralizace MDP dle sovětského vzoru. Jeho cílem bylo sjednotit mládež ve věku 14–26 let.

KISZ pracoval pod vedením vládnoucí strany MSZMP a vychovával mládež v komunistickém duchu. Svaz byl členem Světové federace demokratické mládeže a Mezinárodního svazu studentstva.[1]

První tajemníci[editovat | editovat zdroj]

V čele svazu vždy stál První tajemník ústředního výboru Komunistického svazu mládeže.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Svaz měl 913 000 členů, kteří pracovali ve 34 000 základních organizacích. Z celkového počtů mládeže v MLR bylo členy KISZ:

Mládež Procento členů
Pracující mládež 26,6%
Středoškolská mládež 71,8%
Vysokoškolská mládež 65,8%

Tisk[editovat | editovat zdroj]

KISZ měl vlastní vydavatelství, 11 časopisů a cestovní kancelář. Oficiálním tiskovým orgánem byl týdeník Magyar Ifjúság, který vycházel v nákladu 230 000 výtisků.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ČIERNA-LANTAYOVÁ, Dagmar. Maďarská lidová republika. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1986. Kapitola Poválečný vnitropolitický vývoj - Společenské organizace, s. 131. (Čeština) 

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség na maďarské Wikipedii a Dolgozó Ifjúság Szövetsége na maďarské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]