Magnalium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Magnalium je označení slitiny hliníku, obsahující 5-50 % hořčíku. Pro zvýšení tvrdosti slitiny bývají přidávána i stopová množství jiných prvků, například mědi, niklu a cínu.[1] Magnalium nachází své využití ve strojírenství a pyrotechnice.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Slitiny s menším podílem hořčíku (kolem 5 %) vynikají velkou pevností, odolávají lépe korozi a mají také nižší hustotu než čistý hliník. Dají se lépe obrábět a svářet než hliník.[2] Slitiny s větším obsahem hořčíku (kolem 50 %) jsou křehčí a náchylnější ke korozi než hliník.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv jsou všeobecně mnohem dražší než samotný hliník, velká pevnost, nízká hustota a hmotnost a větší obrobitelnost slitin s nižším podílem hořčíku je předurčily k využití při konstrukci leteckých a automobilových součástí. Používají se také k výrobě kovových zrcadel a speciálních nástrojů. Slitiny s obsahem kolem 50 % hořčíku se však kvůli svým vlastnostem tohoto využití nedočkaly. Přesto jsou pro svou vysokou hořlavost v práškovém stavu a mnohem vyšší reaktivitu používány v pyrotechnice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Magnalium na anglické Wikipedii.

  1. Jones, Franklin D.(1954),, 2, Industrial Press, p. 782, ISBN 978-1-4067-0137-1, http://books.google.com/books?id=wMQ60uKzJQQC&pg=PA782. 
  2. magnalium — Infoplease.com