Maggie Q

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maggie Q
Maggie Q na San Diego Comic-Con International v červenci 2010
Rodné jméno Margaret Denise Quigley
Narození 22. května 1979 (39 let)
Honolulu, Havaj, USA
Alma mater Mililani High School
Aktivní roky 1998–současnost
Sídlo Westchester County, New York, USA
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maggie Q (* 22. května 1979 Honolulu, Havaj, USA) je americká herečka, modelka a televizní star. Narodila se jako Margaret Denise Quigley polsko-irsko-americkému vojákovi a vietnamské imigrantce. Než započala její hollywoodská sláva, zkoušela své štěstí v TokiuTchaj-pej, kde chodila na modelingové konkurzy. Svého snu se jí dostalo až v Hongkongu, kde její potenciál objevil slavný herec Jackie Chan.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Maggie Q se narodila jako nejmladší z pěti dětí. Byla vychována na Hawai, těsně poté, co se její rodina přestěhovala do Mililani. Navštěvovala Mililani Waena Elementary School a Wheeler Intermediate School. Na střední škole se připojila k cyklistickému kroužku a plaveckému týmu. Ve třetím ročníku získala titul „Nejlepší postava“ a v roce 1997 maturovala.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

1997–1998[editovat | editovat zdroj]

Maggie dala na radu své kamarádky a ve svých sedmnácti letech začala pracovat jako modelka. Svůj debut měla v Tokiu, poté ji přemístili na Tchaj-pej, kde nezažila veliký úspěch a nakonec skončila v Hongkongu.

1998–2005[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli se jí jako modelce v Hongkongu nedařilo, všimnul si jí herec akčních filmů Jackie Chan a uviděl v ní herecký potenciál. Pod jeho dohledem trénovala učila se vše, co herec v akčních snímcích potřebuje.

Poprvé se objevila v televizní sérii House of the Dragon, která se v Asii stala velkým hitem. Jejím filmovým debutem se stal v roce 2000 hororový snímek Model From Hell, kde ztvárnila roli Anny. Díky úspěchu získala téhož roku roli FBI agentky Jane Quigley ve filmu Gen-Y Cops. Role agentky oslnila Jackieho Chana na tolik, že byla obsazena do filmu Manhattan Midnight a pokračování snímku Rushhour 2.

Maggie Q na San Diego Comic-Con International v roce 2013

2006-2010[editovat | editovat zdroj]

Celosvětový úspěch sklidila až po boku Toma Cruise ve filmu Mission: Impossible III. V roce 2006. Posléze se objevila na plátně společně s Brucem Willisem (Smrtonosná past 4.0).

V roce 2008 zářila v thrilleru Deception s Hughem JackmanemEwanem McGregorem, kde ztvárnila roli bankéřky, která postavě Jackmana představí exkluzivní anonymní seznam sex klubu. Zkusila si také roli svůdné federální agentky ve videohře Need for Speed: Undercover.

2010–současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 si zahrála svojí první hlavní roli v seriálu Nikita – příběhu o zběhlé nájemné vražedkyni, bojující proti státní agentuře, která jí byla kdysi domovem. V obnoveném seriálu nejvíce ukázala svůj talent na bojová umění. Při natáčení neměla dablérku a všechny nebezpečné scény si dělala sama. Později se v květnu 2011 objevila na plátně po boku Paula Bettanyho ve snímku Priest.

Po lehké pauze se v roce 2014 vrátila v akčním dramatu Divergence jako Tori Wu. Jelikož se jednalo o první adaptaci z trilogie románů, tak se Maggie Q opět objeví na plátnech v roce 2015 i a poté 2016. Svou seriálovou postavu Nikity vyměnila taktéž v roce 2014 za postavu poručíka Beth Davisové v televizní sérii Stalker.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Maggie je velká milovnice zvířat a je vegetariánkou. Žije společně se svými sedmi zachráněnými psy v Los Angeles. V roce 2008 byla jmenována „Člověkem roku“ organizací PETA pro Asii a Pacifik. Je zodpovědná za odstranění všech zvířecích kožichů z kostýmů filmu Three Kingdoms: Ressurection of the Dragon.

V roce 2006 v jednom interview přiznala, že neslyší na jedno ucho, jelikož byla při hraní vystavena výbušninám a při jednom z triků byla moc blízko explozi.

Má celkem tři tetování. Jedno z nich je fénix na jejím boku, kterého ukázala v seriálu Nikita.

Po rozchodu z partnerem a hercem Danielem Wu, se seznámila s hercem Dylanem McDermottem, který se stal jejím kolegou v televizní sérii Stalker a se kterým se v únoru 2015 zasnoubila.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Maggie Q byla nominována celkem třikrát, a to v soutěži Teen Choice Awards v letech 2011, 2012 a 2013 v kategorii Herečka akčním filmů za ztvárnění Nikity ve stejnojmenném seriálu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]