Magerøya

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Magerøya
Máhkarávju (laponština)
Pohled ze silnice E-69
Pohled ze silnice E-69
Magerøya
Magerøya
StátNorskoNorsko Norsko
• krajTroms a Finnmark
Topografie
Rozloha435,47 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka30 km
Šířka35 km
Nejvyšší vrcholGråkallfjellet (417 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel3 201 (2012)
Hustota zalidnění7,4 obyv./km²
Největší sídloHonningsvåg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Magerøya (norsky: Magerøya, sámsky: Máhkarávju) je ostrov v severní části Norska v obci (kommune) Nordkapp v kraji Troms a Finnmark. Je jedenáctým největším ostrovem Norska.[1]

Hlavní atrakcí ostrova, kterou každoročně navštěvují tisíce turistů z celého světa, je náhorní plošina mysu Nordkapp. Sousední poloostrov Knivskjellodden je nejsevernějším místem Norska (bez Špicberek).[2]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Ostrov má rozlohu přibližně 435 km². Pobřeží je strmé a značně členité s širokými fjordy. Vnitrozemí má hornatý charakter. Na severním poloostrově se nachází náhorní plošina. Nejvyšším vrcholem je Gråkallfjellet (417 m n. m.) v západní části ostrova.

Povrch je tvořený tundrou s řídkou vegetací. S výjimkou ostrůvkovitě se vyskytujících zakrslých bříz zde nerostou žádné stromy.

Podnebí se vyznačuje krátkými, chladnými léty a dlouhými, poměrně mírnými zimami. Moře kolem ostrova, mimo nejsevernějších částí, v zimě nezamrzají díky působení teplých vod Golfského proudu.

Na ostrově se nacházejí největší kolonie papuchalků v severní části Norska. V jejich sousedství pak v koloniích hnízdí další druhy ptáků, jako jsou alky, mořští orli, terejové, kormoráni, buřňáci a chaluhy.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově žije přibližně 3200 stálých obyvatel. Většina z nich je soustředěna ve městě Honningsvåg v jihovýchodní části, které je správním centrem obce Nordkapp (její území je tvořeno ostrovem Magerøya, dalšími menšími ostrovy a přilehlými oblastmi na pevnině).

Podél pobřeží se nacházejí menší rybářské vesnice Gjesvær, Skarsvåg, Kamøyvær a Nordvågen.

Na výběžku Sarnes na jihu ostrova nalezli archeologové osadu z doby před 10 000 let.[2]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k řídkému zalidnění je síť pozemních komunikací na ostrově omezená. Avšak kvůli usnadnění příjezdu turistů, mířících především na Nordkapp, byla vybudována moderní infrastruktura. U Honningsvågu se nachází letiště, které má přímé spojení s krajským městem Tromsø. Pravidelná lodní linka Hurtigruten zabezpečuje spojení Honningsvågu s dalšími přístavy v severním Norsku.

Silniční spojení s pevninou zajišťuje podmořský tunel Nordkapp, spolu s navazujícím tunelem Honningsvågtunnelen vybudovaný v letech 1993–1999. Je dlouhý téměř 7 kilometrů a v nejhlubším místě prochází 212 metrů pod hladinou moře. V době svého otevření to byl jeden z nejdelších a nejhlubších podmořských tunelů na světě.

Tunelem prochází mezinárodní silnice E69, která je páteřní komunikací ostrova a končí na Nordkappu. Z ní odbočuje několik menších silnic, vedoucích do vesnic podél pobřeží.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Magerøya na anglické Wikipedii a Magerøya na polské Wikipedii.

  1. 100 største øyene i Norge. Kartverket. 2013-02-12. Dostupné online [cit. 2018-10-13]. (norsky (bokmål)) 
  2. a b ASKHEIM, Svein. Magerøya. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (norsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]