Mageo (diskusní server)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mageo čili mamedia II (do května 1998 MaMedia) je nejstarším[1][2] českým internetovým diskusním webem. Je aktivní od závěru roku 1995. Za zakladatele a duchovního otce projektu je považován Milan Votava, spoluautorem myšlenky byl Aleš Němeček.[3] V červnu 1997 byla adresa mamedia.cz označována za nejnavštěvovanější český server, měl více než 2,5 milionu přístupů měsíčně.[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce Magea, diskuze MaMedia, byla založena v srpnu roku 1995 Milanem Votavou a Alešem Němečkem, kteří pro tento účel zřídili právnické osoby MA Media s.r.o. a MAMEDIA.COM s.r.o. (počáteční MA byly zkratky jmen Milan a Aleš). Zpočátku to s projektem vypadalo, že nebude mít kvůli finančním problémům dlouhého trvání, nicméně po pomoci Pavla Vojíře (tehdy reportér Reflexu, editor Playboye, šéfredaktor Melodie a šéfredaktor Public Reality) se MaMedia na českém internetu udržely.[5]

Kvůli nemožnosti registrovat doménu www.mamedia.com, byly MaMedia v květnu 1998 přejmenovány na Mageo, přičemž došlo i k zásadním změnám struktury a grafiky, jež trvá do dnešních dnů.[6]

Mnozí z lidí, kteří se na českém internetu něčím významně podepsali (např. František Fuka, Tomáš Baldýnský, Lukáš Vychopeň nebo Ivo Lukačovič aj.), MaMedii nebo Mageem prošli, případně jsou stále aktivními členy.

Přední genealogický portál genea.cz je postaven na původním mageo auditoriu z roku 1998.[7][8]

Oblíbenost serveru MaMedia rychle stoupala, což dokazují jednak pravidelné akce uživatelů (MaMedia/Mageo parník[9], akce pořádaná pravidelně každý rok, v minulosti několikrát moderoval Leoš Mareš[10]), ale i hackerský útok 15. února 1997.[11] Lokální fenomény (Drasťák - román na pokračování, tzv. MUSIL mánie) přerostly na vrcholu popularity na přelomu tisíciletí i do reality (sabotáž soutěže Miss internet[12][13][14], Štěpán Turek coby generál hvězdné pěchoty v 2. ročníku Česko hledá superstar[15]). S postupným vznikáním dalších internetových diskuzí, jako je Průvodce (1998), Cyberspace (1999), Okoun (2001), Nyx (2001), Hofyland (2001), Lopuch (2001), jež stejně jako Mageo poskytovaly možnost zakládat diskusní fóra pro nejširší škálu témat, se počet pravidelných uživatelů Magea tenčil. Po zpřístupnění internetového prostoru laikům, kdy v podstatě každý bez hlubší znalosti tvorby internetových stránek může založit svůj vlastní blog, resp. vlastní tematické internetové fórum, a s nástupem největší sociální sítě Facebook se počet uživatelů Magea ustálil na 50 až 70 aktivních uživatelů během večerních hodin, kdy bývá aktivita na internetu největší. Na počátku roku 2011 noví uživatelé Magea přibývají velmi málo a další rozšíření Magea není v dohledu.

2. října 2017 byl provoz serveru Mageo ve starém formátu ukončen a přesměrován na formát sociální sítě Mageo, přičemž většina uživatelů migrovala na diskuzní server Okoun.cz.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Principy[editovat | editovat zdroj]

Diskuze funguje na bázi příspěvků uživatelů v klubech, tzv. „auditoriích“. Přispívat do auditorií lze (je-li to zakladatelem auditoria povoleno) anonymně nebo jako registrovaný uživatel. Registrovaní uživatelé mají výhodu možnosti založení auditorií, zvolení ikonky, poštovního účtu a dokonce webového prostoru pro svou prezentaci.

Od května 1998 (kdy se z MaMedia stalo Mageo) zůstalo prostředí diskuze takřka nepozměněno (kromě malých kosmetických změn). Stálostí a udržením konceptu od 90. let 20. století, je Mageo unikátem[zdroj?] na českém internetu.

Hlavní stránce Magea dominuje grafické zobrazení „nálady“ serveru. Jde o geometrické obrazce (čtverce) jejichž sytost červené indikuje počet přihlášených uživatelů, ze kterých jsou ti nejaktuálnější v bublinách. Návštěvník serveru má tak možnost na první pohled zjistit, jak moc to na serveru žije. V levém pruhu hlavní stránky je malý seznam aktuálních auditorií s nejnovějšími příspěvky. Anonymní uživatel se může nabídkovou lištou v horní části dostat na přehled, ve kterém jsou auditoria kategorizovány. Registrovaný uživatel se z hlavní stránky po přihlášení dostane do svého infa, čímž se nachází ve svém privátním prostředí, odkud může pokračovat na seznam svých a oblíbených auditorií, nastavení účtu, stránky atp.

Auditoria[editovat | editovat zdroj]

Kluby, neboli auditoria, mohou zakládat pouze registrovaní uživatelé. Auditorium může být veřejné, nebo privátní. Veřejné auditorium nelze autorem po založení nijak dále spravovat. Po založení veřejného auditoria není nikde uživatelům dostupná informace, kdo auditorium původně založil, v čemž tkví síla anonymity, čímž je registrovaným uživatelům Magea ponechána svoboda projevu a CISTIC má většinou o práci postaráno, jelikož většina nových veřejných auditorií putuje po několika dnech do koše. Privátní auditorium je kompletně ve správě zakládajícího uživatele, který si může zvolit, zda auditorium zveřejní, nebo ponechá soukromé, resp. pro uzavřenou skupinu. Do roku 2010 bylo možné do auditoria napsat 400 příspěvků, starší příspěvky byly na počátku následujícího dne smazány. Počet příspěvků na stránku byl 10, po roce 2010 jich je 20 (počet uložených příspěvků v auditoriu se zvýšil na 1000). Příspěvky do auditorií se píší v čistém html kódu, tzn. obrázky, styly písma, odkazy, je nutno psát v html kódu. Tento způsob psaní příspěvků se udržel od svého vzniku serveru.

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

Pro registrování uživatele je třeba vyplnit krátkou registraci, která není potvrzována administrátorem, dokonce ani e-mailovým potvrzením. Založení užitele, který má stejná práva, jako všichni ostatní uživatelé, trvá v podstatě několik sekund. Uživatel má po založení svého účtu možnost nahrát na server svou ikonu, pod kterou se bude na serveru prezentovat. Ikona uživatele společně s jeho přezdívkou je viditelná v dolní části stránky, ve které se uživatel právě nachází. Ostatní uživatelé mají tak rychlý přehled o tom, kdo se kde nachází.

Administrace[editovat | editovat zdroj]

Administrace serveru se s průběhem času měnila. Z počátku se o server staral pouze zakladatel Milan Votava společně s identitou, jež vystupovala pod přezdívkou CISTIC. Posléze přibyl další administrátor(ka), HONEY, jejímž úkolem je uživatelská správa auditorií. CISTIC byl v raných dobách spíše provokatérem než regulérním administrátorem, viz vyznámí Františka Fuky, jenž roli CISTICe v počátcích zastával. Když Mageo přestalo být jen okrajovou záležitostí malé skupinky lidí, začala být administrátorská práce vykonávána poctivěji a CISTIC skutečně začal vykonávat svou funkci (mazání nových auditorií, která jsou buď nesmyslná, nebo vážně porušují pravidla diskuze) zodpovědně. V Roce 2001 k CISTICovi přibylo dalších 6 „čističů“, kteří se starají o jednotlivé kategorie. Tito čištiči byli rekrutováni již z řad dlouholetých uživatelů Magea, nicméně jejich původní přezdívky (tzv. IDčka) prozrazeny nebyly.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Martin Pírko. Přehled českých diskusních serverů. Lupa.cz [online]. 2003-06-12 [cit. 2011-05-04]. Dostupné online. 
 2. tisková zpráva. Wapujte s Mageem !. Živě.cz [online]. 2000-01-12 [cit. 2011-05-04]. Dostupné online. 
 3. Petr Žák: Rozhovor s Milanem Votavou, rozhovor o projektu MaMedia/Mageo, NetZine č. 1, 9/1999
 4. Zdeněk Kompert: Internet, Koktejl, č. 6/1997, červen 1997, on-line verze vložena 1. 9. 2005
 5. František Fuka o počátcích serveru, web Františka Fuky, březen 1997
 6. Ivo Lukačovič. Mageo je tady. Konec serveru MaMedia?. Novinky.cz - Seznam.cz [online]. 1998-05-19. Dostupné online. 
 7. Archiv auditoria Genealogie ze serveru Mageo, Genea, genealogické stránky, archiv z let 1998–2008
 8. Co je to projekt GENEA?, Genea, archiv stránky k 1. 12. 1999, webmaster Martin Šerák, správce stránky Petr Kroužek
 9. Ivo Lukačovič: Parnik MaMedia - opozdena reportaz, reportáž o akci konané 24. 4. 1998, Novinky.cz, 1. 6. 1998 původní umístění. archiv
 10. auditorium - MAGEO PARNIK 2009
 11. Hrátky s CzERTem – pravdivá zpověď hackerova, CzERTovské kousky - www portfolio, CzERT a MaMedia, autor stránky Pavel Pospíšil, 1997, Trade & Leisure Publications
 12. Marek Pavlov: Bohumila Kulichová k aféře kolem její osoby, WebDnes, 14. 6. 2001. původní umístění, archiv
 13. Mirek Zeman. Volte tu nejlepší: Bohumilu Kulichovou!. Lupa.cz [online]. 2001-06-08 [cit. 2011-05-04]. Dostupné online. 
 14. Mirek Zeman. Finále Miss Internet nebude. Lupa.cz [online]. 2001-11-28 [cit. 2011-05-04]. Dostupné online. 
 15. auditorium Česko hledá superstar - level II. - Mageo diskuze se Štěpánem Turkem, listopad 2004

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • LÁDY, Tomáš. České diskusní servery. Brno: Masarykova univerzita v Brně : Filozofická fakulta : Kabinet informačních studií a knihovnictví, 2007. Dostupné online. Kapitola Mageo, s. 26-26. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]