Madurijci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Madurijci
Populace
6,8 mil. (2000)[1]
Jazyk(y)
madurština, indonéština, javánština
Náboženství
islám

Madurijci nebo také Madurci jsou třetí nejpočetnější etnickou skupinou Indonésie. Většina příslušníků tohoto etnika je soustředěna v indonéské provincii Východní Jáva, která zahrnuje i ostrov Madura, odkud Madurijci původně pocházejí. Nejrozšířenějším náboženstvím mezi Madurijci je islám, řada z nich je členy sunnitské skupiny Nahdlatul Ulama.

V současnosti žije větší část Madurijců mimo Maduru. Obvykle opouštějí ostrov kvůli špatným podmínkám pro zemědělství. V rámci transmigračních programů se dostali do mnoha regionů Indonésie, například na Kalimantanu žije již několik set tisíc Madurijců. V devadesátých letech zde došlo ke krvavému konfliktu mezi Madurijci a původními obyvateli Kalimantanu (Dajáky).

Vzhledem k nízké kvalitě půdy na Maduře se Madurijci specializují spíše na chov dobytka či rybolov než na pěstování plodin. Oblíbeným sportem jsou býčí závody.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Indonesia's Population: Ethnicity and Religion in a Changing Political Landscape. [s.l.]: Institute of Southeast Asian Studies, 2003. ISBN 9812302123. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]