Madona z Vyššího Brodu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Madona vyšebrodská
Vyšebrodská madona.jpg
Autor Neznámý
Rok vzniku kolem 1420
Technika temperová malba na bukovém dřevě
Rozměry 99 × 75 cm
Umístění Národní galerie, Praha

Madona z Vyššího Brodu neboli Vyšebrodská madona je deskový obraz v gotickém stylu. Nyní je vystaven v expozici Národní galerie v Anežském klášteře v Praze, patří mezi skvosty českého gotického malířství.

Historie obrazu[editovat | editovat zdroj]

Obraz byl namalován na objednávku tehdejšího opata cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě, někdy kolem roku 1420. Zobrazuje patronku klášterního kostela - Matku Boží s malým Ježíšem. Jeho autorem je neznámý český mistr první poloviny 15. století.

Původně byl umístěn v postranní kapli kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vyšším Brodě. Během druhé světové války byl přemístěn do sbírek nynější Národní galerie v Praze, kde je vystaven dodnes. V kostele je nyní nahrazen kopií od Bohuslava Slánského.

Popis díla[editovat | editovat zdroj]

Takzvaná Madona vyšebrodská je temperová malba na bukovém dřevě, po obou stranách potažená plátnem, o rozměrech 99 x 75 cm. Na původním malovaném rámu jsou na levé liště shora dolů: svatá Apolónie, Markéta, Šimon a na pravé liště shora dolů: svatá Kateřina, Barbora a klečící cisterciák s nápisovou páskou: ora. pnobis. s. dei, na horní liště tři postavy andělů s nápisovými páskami: regina. celiletar - quiaquem. meruisti - resurexit. sicut. xt, na dolní liště sedm světeckých postav: svatý Václav, Jiří, Voršila, Dorota, Prokop, Jan Křtitel a Jiljí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • A. Kutal, České gotické umění, Praha 1972
  • J. Pešina, Mistr Vyšebrodského cyklu, Praha 1982

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]