Mackennovo zlato

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mackennovo zlato
Původní název Mackenna's Gold
Země Spojené státy americké
Délka 132 min
Žánry western
film o honbě za pokladem
akční film
Scénář Carl Foreman
Režie J. Lee Thompson
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Gregory Peck
Omar Sharif
Telly Savalas
Camilla Sparv
Keenan Wynn
… více na Wikidatech
Produkce Dimitri Tiomkin
Carl Foreman
Hudba Quincy Jones
Kamera Joseph MacDonald
Kostýmy Norma Koch
Střih Bill Lenny
Výroba a distribuce
Premiéra 1969
Produkční společnost Columbia Pictures
Distribuce Columbia Pictures
Mackennovo zlato na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mackennovo zlato, v anglickém originále Mackenna's Gold, je americký filmový western z roku 1969 režiséra J. Lee Thompsona s Gregory Peckem a Omarem Sharifem v hlavních rolích.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Desperát Colorado (Omar Sharif) se svojí zločineckou bandou v nehostinné arizonské pustině pronásleduje starého indiánského náčelníka z kmene Apačů "Prérijního psa", který má u sebe starou indiánskou mapu, na níž je symbolicky znázorněna cesta k velkému nalezišti zlata v tzv. "Zlatém údolí". Se starochem se ale náhodně setkává místní šerif McKenna (Gregory Peck), na kterého starý Indián puškou zaútočí a šerif jej víceméně omylem a nechtěně smrtelně postřelí. Starou indiánskou mapu si ale nejprve prohlédne a poté ji zahodí do ohně a spálí ji, stařec mezitím zemře. Vzhledem ke slétajícím se supům hodlá starce na místě pochovat, kope mu proto hrob. Při této smutné práci jej nepřipraveného zastihne Coloradova zločinecká banda, která jej vezme do zajetí. Stane se jejich rukojmím, neboť on sám jediný zná cestu ke Zlatému údolí. K bandě se ale postupně přidá i větší skupinka místních občanů, stejně tak jako jejich další nedobrovolná zajatkyně mladá dívka Inga Bergmannová (Camilla Sparv), dcera místního soudce, kterého Coloradova banda předtím zabila. Zlatá horečka spojená s obrovskou chamtivostí postupně zachvacuje stále více lidí, jediný šerif Mckenna ale prakticky neustále tvrdí, že žádné Zlaté údolí neexistuje a že pokud ano, tak že tam všichni zahynou - nicméně ale on jediný zná cestu, ale po žádném zlatu zjevně vůbec netouží. Po Coloradově bandě ovšem jdou jak vládní vojáci respektive "americká modrá kavalérie" tak i mladí Apači. Větší část lidí z Coloradovy skupiny i místních občanů vojáci a Apači postupně zabijí. Zabíjení unikne jen Colorado se dvěma Indiány a oba zajatci: šerif s dívkou Ingou. Skupinu pronásledují dále další vojáci, seržant jízdní hlídky (Telly Savalas) ale zabije své dva zbylé muže a přidá se ke Coloradově skupině. Šerif McKenna si mapu dobře pamatuje a i přes další apačský útok se mu podaří celou skupinu skutečně přivést až do legendami opřeného Zlatého údolí. Ve Zlatém údolí se nejprve všichni radují, seržant naplní jednu sedlovou brašnu na svém koni zlatými nugety. Nicméně brzy se zde strhne rvačka, zločinci se vzájemně začnou vraždit kvůli svým podílům na kořisti z nalezeného zlatého pokladu. Přežije nakonec pouze vůdce bandy Colorado, který ale hodlá zabít šerifa i Ingu. Ti se před ním snaží uprchnout, nicméně Colorado je dostihne, šerif s ním statečně zápasí, ale místním indiánským bohům se to vše pranic nelíbí a začnou třást zemí i okolními skalisky. Všichni tři hlavní hrdinové přestanou zápasit, usednou na zbylé koně a uhání tryskem pryč. Podaří se jim jen tak tak uniknout, Indiánští bohové Zlaté údolí však úplně zničí a nechají zcela zavalit. V poslední scéně filmu se Colorado rozloučí se šerifem i se soudcovou dcerou Ingou, šerif MacKenna setře zbytky zlatého prachu z dívčina oděvu a rozpráší jej do větru, otočí svého koně, on jediný má však svoji sedlovou brašnu plnou zlata, tedy MacKennovo zlato.

Cast[editovat | editovat zdroj]

Spider rock v NP Canyon de Chelly v Arizoně

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JORDÁN, Karel. Tenkrát na Západě : český průvodce světovými westerny. Praha: Mladá fronta, 2011. 280 s. ISBN 978-80-204-2507-2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]