Machanidas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Machanidas
Narození Sparta
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Machanidas (starořecky Μαχανίδας) byl samovládce Sparty a regent mladého krále Sparty Pelopa od roku 210 před Kr. do roku 207 před Kr.

Vládce Sparty[editovat | editovat zdroj]

Machanidas byl původně velitelem žoldnéřského vojska ve Spartě. Po smrti krále Lykurga se po nejasných událostech stal regentem jeho nezletilého syna Pelopa. Není známo, zda patřil do některé ze dvou královských rodin ve Spartě. Je možné, že tuto pozici získal pomocí svého vojska. Své postavení zneužil a zmocnil se samostatné vlády. Historik Titus Livius ho popsal jako tyrana, který si nectí zákony, nerespektoval státní instituce a vládl pomocí svého vojska sám.

První makedonská válka[editovat | editovat zdroj]

Vlády se ujal během první makedonské války v roce 210 před Kr. Válka začala v roce 215 před Kr. Když makedonský král Filip V. vypověděl válku Římu, který bojoval proti Kartágu. Válka s Kartágem se pro Římany nevyvíjela dobře a to hlavně po Bitva u Kann v roce 216 před Kr., Kde Římané utrpěli nejhorší porážku ve svých dějinách a od Říma začalo odpadávat mnoho jeho spojenců. Na řecké půdě se ale oslabenému Římu podařilo získat na svou stranu aitólsky spolek, který bojem proti Makedonii vázal makedonské vojenské síly a Taky mu přišly vhod ambice Machanida stát se hegemonii na Peloponésu kterému stál v cestě Achajský spolek a jeho spojenec Makedonie.

Machanidove výboje[editovat | editovat zdroj]

V roce 209 před Kr. Machanidas napadl a porazil Tegeu. O rok později napadl Argos a Éliďanov dokonce během jejich příprav na olympijské hry, čímž porušil ekecheiriu nebo jinak všeobecný posvátný mír. Při jejich obraně zasáhla Makedonie, Machanidas se musel stáhnout a olympijské hry v pořadí již stoštyridsiatedruhé se nakonec konaly ve svém čase.

Bitva u Mantineie[editovat | editovat zdroj]

V roce 207 před Kr. Napadl Machanidas Mantineiu. Proti němu vytáhlo vojsko Acháji spolku vedené Filopoiménom. Vojska se setkali nedaleko města Mantineia. Ve výtečně strategicky vedené bitvě Filopoimén uštědřil Sparťanům drtivou porážku. V bitvě podle Plutarcha zemřelo čtyři tisíce Sparťanů. Mezi nimi ležel i Machanidas, kterého zabil Filopoimén oštěpem, když se Machanidas snažil na něj zaútočit během překonávání příkopu. Jeho oštěpem zasažené tělo spadlo mrtvé do jejího bahnité půdy. Na počest tohoto vítězství vystavil Achajský spolek v Delfách sochu Filopoiména s nápisem oslavujícím toto vítězství. Svědectví o soše podává Pausanias, který ji viděl v druhém století při svých cestách po Řecku. Po smrti Machanida se ve Spartě stal regentem krále Pelopa Nabis.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Machanidas na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]