Macarthuria

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMacarthuria
alternativní popis obrázku chybí
Květ Macarthuria australis
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď Macarthuriaceae
Rod Macarthuria
Endl., 1837
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Macarthuria je jediný rod čeledi Macarthuriaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré. Jsou to byliny a keře se střídavými jednoduchými listy a bílými pravidelnými květy. Rod zahrnuje 9 druhů, které jsou všechny endemity Austrálie. Původně byl rod Macarthuria řazen do čeledi Molluginaceae, v roce 2014 byl na základě výsledků molekulárních studií přeřazen do nové čeledi Macarthuriaceae.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu Macarthuria jsou vytrvalé, většinou lysé byliny, polokeře a keře dorůstající výšky až 2 metrů. Stonek je tuhý, většinou s okrouhlým průřezem, výjimečně zploštělý nebo křídlatý. Listy jsou jednoduché, přisedlé nebo řapíkaté, střídavé, většinou lodyžní a nenahloučené v přízemní růžici, bez palistů. U některých druhů jsou listy redukované na šupiny. Květy jsou pravidelné, stopkaté, v úžlabních nebo vrcholových vrcholičnatých květenstvích, někdy redukovaných na jediný květ. Kalich je složen z 5 volných kališních lístků ve 2 kruzích. Koruna je bílá nebo smetanová, složená z 5 volných lístků, případně zcela chybí. Tyčinek je 8, nitky jsou na bázi srostlé v kroužek. Semeník obsahuje 3 komůrky, v každé jsou 1 až 3 vajíčka. Čnělka nese 3 bliznová ramena. Plodem je pouzdrosečná tobolka.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje 9 druhů.[3] Je rozšířen výhradně v Austrálii. Celkem 5 druhů jsou endemity jihozápadní Austrálie, ostatní se vyskytují v severní nebo východní Austrálii.[1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Macarthuria byl v minulosti řazen do čeledi Molluginaceae. Výsledky molekulárních analýz prokázaly, že tato čeleď je v klasickém pojetí parafyletická, a proto z ní byly v roce 2014 některé rody přeřazeny do nových čeledí. Mimo rodu Macarthuria se to týká rodu Kewa (Kewaceae, dříve součást rodu Hypertelis). V rámci systému APG se čeleď Macarthuriaceae poprvé objevuje ve verzi APG IV, vydané v roce 2016.[2][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LEPSCHI, B.J. A taxonomic revision of Macarthuria (Molluginaceae) in Western Australia. Nuytsia. 1996, čís. 11(1). Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-17. ISSN 0085–4417. 
  2. a b CHRISTENHUSZ, Maarten J.M. et al. On the disintegration of Molluginaceae: a new genus and family (Kewa, Kewaceae) segregated from Hypertelis, and placement of Macarthuria in Macarthuriaceae. Phytotaxa. 2014, čís. 181(4). 
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  4. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]