Mašina vremeni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mašina vremeni
Základní informace
PůvodMoskva
Žánryrock, blues rock, art rock, rhythm and blues, rock and roll, autorská píseň a progresivní rock
Aktivní rokyod 1969
VydavateléMelodija
Sintez Records
Webmashina.ru
Současní členové
Andrej Makarevič
Alexander Kutikov
Valery Yefremov
Evgeny Margulis
Dřívější členové
Jurij Borzov (do 1971)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mašina vremeni (rusky: Машина времени, v překladu: Stroj času) je ruská rocková skupina, která vznikla v roce 1969 a působí doposud. Patří k průkopníkům rocku v Sovětském svazu a je nejstarší stále fungující ruskou rockovou kapelou. Bývá řazena ke klasickému rokenrolu či hard rocku, do své hudby ale integrovala i prvky blues a ve svých počátcích i progresivního rocku.

Hlavní osobností skupiny je Andrej Makarevič, zakladatel, zpěvák a autor většiny skladeb. Až roku 1979 skupina podepsala smlouvu s agenturou Roskoncert a „zoficiálnila“ se. Mohla pak vydat své první album nazvané Malenkij princ. Další alba pak přišla až za perestrojky.

Během let 2013–2015 frontman Andrej Makarevič několikrát odsoudil ruskou vojenskou intervenci na Krymu a na východní Ukrajině a zahrál dokonce ukrajinským dětem v části východní Ukrajiny kontrolované ukrajinskou armádou.[1][2] Prokremelský deník Izvestija ho pak označil za „kolaboranta s fašisty“. Posléze vyšlo najevo, že tyto Makarevičovy postoje vedly uvnitř kapely k rozkolu.

Po anexi Krymu a zahájení bojů na východě Ukrajiny v roce 2014 napsal Makarevič píseň Maja strana sašla s uma (Moje země se zbláznila) a účastnil se protiválečných shromáždění. Prorežimní politici usilovali o to, aby mu stát coby „zrádci národa“ odebral vyznamenání, které dostal mj. od prezidenta Putina. Byl také označen jako tzv. „zahraniční agent“. Po invazi Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 Makarevič Rusko opustil.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mashina Vremeni na anglické Wikipedii.

  1. Russian rock star Makarevich attacked for Ukraine songs. BBC News. 2014-08-19. Dostupné online [cit. 2022-01-01]. (anglicky) 
  2. 'Odeberme mu vyznamenání'. Zpěvák Mašiny vremeni podpořil Ukrajinu. echo24.cz [online]. 2014-08-18 [cit. 2022-01-01]. Dostupné online. 
  3. Zemřel Jurij Borzov ze skupiny Mašina vremeni. www.novinky.cz [online]. Novinky.cz, 2024-02-08. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]