Maďarský stepní skot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maďarský stepní skot
býk maďarského stepního skotu
býk maďarského stepního skotu
Základní informace
Země původu Maďarsko
Stupeň prošlechtění přimitivní plemeno
Směr užitkovosti trojstranná užitkovost
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce 750 - 950 kg[1]
Hmotnost samice 500 - 650 kg[1]
Výška samce † 145 - 155 cm[1]
Výška samice † 135 - 145 cm[1]
Tělesný rámec velký
Barva bílá až popelavě šedá
Klasifikace a standard
Plemenná skupina skupina pratura, podskupina stepních plemen
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Maďarský stepní skot, též uherský stepní skot, je primitivní plemeno skotu pocházející z  maďarských pust. Je to plemeno velice staré, v oblasti původní, ceněné v minulosti jako plemeno pracovní a masné. Od konce 19. století se však jeho stavy snižují a v současnosti se chová pouze jako součást kulturního dědictví a genetických rezerv.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původ plemene je nejasný, možná pochází ze skotu, který s sebou přivedli Maďaři9. stoletívýchodní Evropy, nebo ze skotu z Itálie nebo z Balkánu, který se do Maďarska dostal později.[1]novověku byl ceněný i mimo Maďarsko jako plemeno dávající vynikající maso, v 19. století sloužil v hojném počtu jako plemeno pracovní, určené k tahu v zemědělství.[1] Plemenná kniha byla založena v roce 1931. V současnosti je v Maďarsku drženo 1100 krav tohoto skotu.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Maďarský stepní skot je plemeno velkého tělesného rámce s dlouhým a hlubokým hrudníkem, výrazným kohoutkem a  častopokleslým hřbetem, na který navazuje skloněná záď. Hlava je úzká a poměrně krátká, nápadné jsou dlouhé rohy, které mohou u volů dorůstat délky až 80 cm.[1] Krk je dlouhý a plochý, končetiny středně dlouhé, vemeno malé. Zbarvení je stříbrobílé až popelavě šedé, zejména býci jsou v okolí očí, na kohoutku, na bocích a na kýtách tmavěji zbarvení. Telata jsou červenožlutá.

Skot tohoto plemene je nenáročný, dlouhověký a odolný proti nemocem, je značně vytrvalý a je proto vynikajícím pracovním plemenem. Krávy jsou plodné a snadno se telí, telata rychle rostou, ale pohlavně dospívají pozdě.[1] Roční mléčná užitkovost dosahuje asi 2000 kg mléka.[1]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g h i j SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Překlad Suchánek Bohumil (část skot). Praha : Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. Kapitola Plemena skotu, s. 72.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Praha : Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. (česky)