MS Deutschland (1998)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
MS Deutschland (1998)
Deutschland v hamburském přístavu
Deutschland v hamburském přístavu
Flag of Germany.svg
Základní údaje
Majitel Schiffahrtsgesellschaft MS Deutschland GmbH & Co.[1]
Domovský přístav Neustadt in Holstein[1]
Zahájení stavby 1. prosinec 1996[1]
Uvedena do služby 16. květen 1998
Panenská plavba 18. květen 1998
Osud ve službě
Cena 215 mil. DM
Technická data
Prostornost 22496[1] GT
Délka 175,30 m
Šířka 23 m
Ponor 5,80 m
Pohon 4 vznětové motory
2 stavitelné lodní šrouby
12320[1] kW
Palivo diesel
Rychlost 21[1] uzlů
Posádka 280
Kapacita 520

Deutschland je vlajkovou lodí rejdařství Peter Deilmann Reederei GmbH & Co. KG. Německým Lloydem byla klasifikovaná jako "Schiff 100 A5 E1 mit Freibord 2,3 m" a je jedinou lodí určenou pro zámořské výletní plavby plující pod německou vlajkou. Jejím domovským přístavem je Neustadt in Holstein. Loď vešla v Německu ve známost díky seriálu Traumschiff, který se natáčel na její palubě. V současnosti se loď objevuje v seriálu Kreuzfahrt ins Glück.

Stavba a dodávka[editovat | editovat zdroj]

Stavba lodi Deutschland, lodi určené pro zaoceánské výletní plavby, byla zahájena dne 1. prosince 1996 položením kýlu v loděnici Howaldtswerke-Deutsche Werft AG v Kielu pod stavebním číslem 328. O více než rok později, dne 16. ledna 1998, vyplula ke své první plavbě. Předání rejdařství proběhlo 11. května 1998, křest lodi provedl bývalý spolkový prezident Richard von Weizsäcker.[2] 18. května 1998 vyplula Deutschland na svoji panenskou plavbu do Norska.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Deutschland doposud uskutečnila 3 cesty kolem světa. V letních obdobích vyplouvá z některého z německých přístavů (Kiel, Lübeck, Travemünde, Hamburg) k plavbám po Baltském moři, či do Norských fjordů. Během jara a podzimu pluje Středozemním mořem či ke Kanárským ostrovům a během zimy v Evropě jsou většinou nabízeny cíle jako Asie, jižní Afrika a Karibik.

V roce 2000 plnila při svých plavbách funkci "vyslankyně" Expo 2000. Ve stejném roce během Letních olympijských her 2000 v Sydney posloužila německému olympijskému výboru jako plovoucí "olympijský dům".

V roce 2008 oslavila 10 let svého provozu během "jubilejní" plavby.

Pohon a strojní vybavení[editovat | editovat zdroj]

Deutschland je vybavena konvenční sestavou dieselových motorů. Jak u zádě tak u pravého boku je vždy dvojice motorů, jednoho osmiválcového typu MaK 8M32 a jednoho šetiválcového MaK 6M32, spřažených do jedné pohonné skupiny. Prostřednictvím redukční převodovky a vlnovodu (?) pohánějí stavitelné lodní šrouby s konstantními otáčkami. Vedlejším výstupem každého z hlavních motorů jsou poháněny hlavní elektrické generátory lodi, každý o výkonu (?) 2.400 kW.

Výlučně pro dodávku elektrické energie jsou instalovány další dva generátory poháněné dieselmotory typu MaK 9M2. Dosahují výkonu 1400 kW.[3]

V květnu 1999 byla v loděnici HDW v Rendsburgu vyříznuta boční stěna lodi kvůli výměně těžce zatížené převodovky firmou Renk. Kromě omezených škod byl hlavním důvodem pro výměnu převodovky hluk, který způsoboval nevyužitelnost 40 kabin pro cestující.[4]

Kabiny a zařízení na palubě[editovat | editovat zdroj]

Vnitřní vybavení prostor pro cestující na Deutschland je provedeno ve stylu luxusních hotelů 20. let 20. století. V kabinách a ostatních prostorách pro cestující nacházíme klasicistní, secesní a art deco prvky. Loď byla výborem pro klasifikaci hotelů organizace DEHOGA označena nejvyšší třídou "5-Sterne-Superior". Deutschland byla původně určena pro 620 pasažérů v 318 kabinách, ale po přestavbách nabízí místo pro 520 pasažérů v 293 kabinách rozdělených do pěti kategorií ("Grande-Suite", "Suite", "Klassik", "Komfort" und "Kabinett"). Jedna kabina je vybavena jako bezbariérová. Kromě "Císařského sálu (Kaisersaal)", ve kterém se konají koncerty, plesy a podobné akce, zahrnují pasažérům přístupné prostory také:

 • Restauranty ("Berlin", "Vierjahreszeiten" und "LIDO-Gourmet")
 • Bary ("Zum Alten Fritz", "LIDO-Café", "LIDO-Bar", "LIDO-Grill" a též bar při bazénech)
 • Salon ("Lili Marleen")
 • Knihovnu
 • Biograf resp. Konferenční sál
 • Sportovní centrum
 • Bazény na palubách "Kur-Deck" a "LIDO-Deck"
 • Wellnesscentrum
 • Nemocnici s dialyzační stanicí.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Britský průvodce po výletních plavbách A Brit's Guide to Cruising označil ve vydání z roku 2000 Deutschland jako nejlepší „Ultra-Deluxe Ship“, naprotitomu v Douglas Wardově průvodci Berlitz Guide Ocean Cruising & Cruise Ships loď neobdržela žádné ocenění. Rejdař Deilmann vystoupil právní cestou proti této knize a dosáhl zákazu vydání v Německu pro rok 1998. Lodě rejdařství Deilmann od té doby nejsou v průvodci Berlitz Guide hodnoceny.[5]
 • V rámci projektu vysílání Kopfball extrem stanice Westdeutscher Rundfunk ze 3. července 2007 jel Dirk Gion v Kielské zátoce asi 5 minut na vodních lyžích, tažen lodí Deutschland.
 • Všichni pasažéři Concordu havarovaného dne 25. července v Paříži se měli v New Yorku nalodit na Deutschland jako pasažéři.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Deutschland (1998) na německé Wikipedii.

 1. a b c d e f Profil lodi na Schiffsspotter.de, obrazové galerii a registru lodí, vyvoláno 24.11.2009
 2. Zu Gast bei den Hamburg Cruise Days 2008, vyvoláno 25.11.2009
 3. Pressemitteilungen von Caterpillar Marine Power Systems, vyvoláno 23. prosince 2009
 4. Bericht in der Berliner Zeitung vom 14. November 1998, vyvoláno 26.11.2009
 5. Erläuterungen zu den Schiffsbewertungen von Douglas Ward

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Hochleistungsgetriebe für moderne Schiffsantriebe, Renk AG, Augsburg

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]