Přeskočit na obsah

MC Hammer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
MC Hammer
MC Hammer v roce 2008
MC Hammer v roce 2008
Rodné jménoStanley Kirk Burrell
Narození30. září 1962 (61 let)
Oakland, Kalifornie
NárodnostAmerická
Alma materMcClymonds High School
PovoláníRapper, producent, herec
Webová stránkawww.mchammer.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

MC Hammer, vlastním jménem Stanley Kirk Burrell,(* 30. března 1962, Oakland, Kalifornie, USA) je americký rapper, tanečník, herec a moderátor. Nejpopulárnější byla jeho tvorba v letech 1988-1995. Je také připomínán pro velký vzestup ke slávě, než ztratil většinu svého majetku, díky megahitu U Can't Touch This, okázalé a originální taneční technice a ochranné známce Hammerpants (Hammerkalhoty).

Vlastní televizní show Hammertime, spravuje také webovou stránku DanceJam, stále pořádá koncerty a nahrává nové písně.

Je považován za praotce stylu Pop Rap a jako prvnímu hip-hopovému umělci se mu podařilo získat diamantové ocenění na album Please Hammer Don't Hurt 'Em a získal za něj ocenění Raper desetiletí a Sedmý nejlepší tanečník všech dob.

Jeho další tvorba už nebyla tak populární. Za alba Too Legit 2 Quit a Funky Deadhunter (obě byla vydána pouze pod jménem Hammer) získal platinová ocenění. Za další alba jako Inside Out a Active Duty žádná ocenění nedostal a alba se příliš dobře neprodávala.

Hudební kariéra[editovat | editovat zdroj]

Kapela[editovat | editovat zdroj]

Svoji hudební kariéru započal v roce 1986 s rapovou formací Holy Ghost Boy(s), s níž nahrál songy jako Word nebo This Wall.

Feel My Power[editovat | editovat zdroj]

V roce 1987 vydal své debutové album Feel My Power. Alba se prodalo pouhých 60 000 kusů, pro něj to však byl začátek.

Let's Get It Started[editovat | editovat zdroj]

V roce 1988 se album Feel My Power vrátilo v reedici pod názvem Let's Get It Started. Na albu se nacházely velké hity jako Turn This Mutha Out, They Put Me Into Mix, Let's Get It Started a Pump It Up(Here Is News). Za Album dostal 2 multiplatinová ocenění.

Please Hammer Don't Hurt 'Em[editovat | editovat zdroj]

O 2 roky později v roce 1990 vydal další album Please Hammer Don't Hurt 'Em. Okamžitě se umístilo na 1. místě hitparády. Singl U Can't Touch This se stal okamžitě populárním po celém světě, hrál se na každé párty a v každém hip-hopovém rádiu. Na albu byly uvedeny další velké hity jako Here Comes the Hammer, Have You Seen Her, Black Is Black, Dancin' Machine, Pray,Crime Story,Yo Sweetness,Help The Children. V tomto období také ukázal skvělou taneční techniku a své proslulé kalhoty. Jednalo se o kalhoty s rozkrokem v pomezí lýtek a kotníků. Album bylo oceněno jako deseti multiplatinové a diamantové. Alba se prodalo přes 10 000 000 kusů.

Too Legit 2 Quit[editovat | editovat zdroj]

O rok později v roce 1991 vydal album Too Legit 2 Quit.Umístilo se v Top 5 na hitparádě. Stalo se velmi populárním, popularitu předešlého však nedosáhlo. Hity z alba jsou skladby 2 Legit 2 Quit, This Is the Way We Roll,Gaining Momentum a Do Not Pass Me By.Později vyšla na singlu píseň k filmu Addamsova rodina Addams Groove. Album se stalo třikrát multiplatinové.

The Funky Deadhunter[editovat | editovat zdroj]

The Funky Deadhunter je jeho čtvrté album, které bylo vydáno v roce 1994. Album bylo přijato jako album comebackové. Album se stylem lišilo. Nebylo vydáno pod jeho pseudonymem, ale jen jako Hammer, bylo ve tvrdším stylu než předešlá a oproti předešlým se na něm nacházelo poměrně více skladeb. Hity na albu se staly písně It's All Good a Pumps And the Bump. Bylo oceněno jednou platinou.

Inside Out[editovat | editovat zdroj]

V roce 1995 vydal album Inside Out. Rozhodl se vrátit ke své popové image. Skladby na albu byly ve stylu gospelu a dance hip-hopu. Album debutovalo na Billboard Charts na 119. místě. Povedená skladba byla Sultry Funk. Nicméně se album neprodávalo příliš dobře a nedostalo se mu žádného ocenění.

Active Duty[editovat | editovat zdroj]

O šest let později, po změnách labelu a osobních problémech, vypustil do světa další album Active Duty. Album následovalo styl předchozího, nijak dobře se neprodávalo. Ke skladbám Pop Yo Collar a No Stoppin' Us byly natočeny videoklipy. Nedostalo se mu žádného ocenění.

Full Blast[editovat | editovat zdroj]

V roce 2004 Hammer založil label Full Blast Digital Music Group a vydal další album Full Blast. Nezaznamenalo úspěch, zařazení v hitparádě ani hity. Titulní track Full Blast byl disstrackem na rappery Eminem a Busta Rhymes.

Look Look Look[editovat | editovat zdroj]

Rok 2006 byl pro Hammera celkem úspěšný. Jako ředitel labelu Full Blast Digital Music Group se seznámil s producenty Scottem Torchem a Lil Jonem a společně produkovali Hammerovo již deváté studiové album Look Look Look. Z alba vyšel singl Look 3x, byl na něj natočen videoklip. CD se dalo zakoupit pouze digitálně. Dodnes se ho prodalo přes 500 000 kusů, čímž získalo zlatou desku. Píseň I Got It From The Town byla použita ve filmu Rychle a zběsile 3.

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

  • vydal také 4 výběrové CD disky
  • V roce 1995 Greatest Hits
  • V roce 1998 Back 2 Back Hits, kde se nacházely písně jeho a Vanilly Ice
  • V roce 2000 kompilaci The Hits
  • V roce 2008 Platinum.

Osobní a současný život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1996 musel vyhlásit bankrot. Dnes má dluh kolem 14 milionů dolarů a prodává autorská práva, polovinu práv na skladbu U Can't Touch This a 90 % skladby Too Legit To Quit. V současnosti žije ve Fremontu v Kalifornii se svou ženou a dětmi. Stále koncertuje a vyráží na turné, nahrává nové písně. Jeho nejnovější písní je singl I Go produkovaný Lil Jonem, který by měl být na příštím albu jménem DanceJamTheMusic. Dnes se živí také jako kazatel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]