Městský dům čp. 194 (Chotěboř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Městský dům č.p. 194
Zastávka194 - kulturní památka - otevřený komunitní prostor
Zastávka194 - kulturní památka - otevřený komunitní prostor
Poloha
AdresaNáměstí T. G. Masaryka, Chotěboř, ČeskoČesko Česko
Ulicenáměstí T. G. Masaryka
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky23778/6-216 (PkMISSezObrWD)
Webzastavka194.dobraspolecnot.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městský dům č.p. 194 je kulturní památka České republiky,[1] stojí v městské památkové zóně v Chotěboři, v severozápadní části náměstí T. G. Masaryka, na rohu s Buttulovou ulicí.[1] Dne 2. dubna 1820 se v domě později zvaném Buttulův, Kohoutův, nyní Zastávka194 [2] narodil sbormistr František Buttula a je zde umístěna pamětní deska[3]. Historii domu od roku 1582 do současnosti zaznamenává časová osa na stránkách www.zastavka194.cz.

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Dům je částečně podsklepený, jednopatrový. Vznikl na silně protáhlém pozemku v lokačně vymezené gotické parcelaci se štítovou orientací do náměstí. V roce 1790 došlo k rozdělení staršího objektu (původně č.p. 48) na dva nově číslované – z toho přední do náměstí po přečíslování začátkem devatenáctého století obdržel číslo popisné 194. Jádro objektu – tj.podsklepení a hlavní nosné zdivo – je středověkého či raně novověkého původu, následně byl dům přestavován.

Dnešní podoba architektury patrně pochází z období kolem roku 1812. Pozdější stavební úpravy se týkaly jen dílčích změn v dispozici a v technickém vybavení stavby. Dům nemá vyhraněnou stavebně konstrukční soustavu – v zásadě jde o konstrukční jednotrakt s dělením na tři travé – s masivními nosnými stěnami v netektonickém systému. Objekt je kryt symetrickou sedlovou střechou na klasickém tesařském krovu. Ve střední části domu se nachází původní komínové těleso, jež v půdním prostoru přechází atypicky z pravoúhlého na kruhový profil. Zdivo je smíšené – sklep a část přízemí v kamenném zdivu, novější části s převahou pálených cihel. Průčelí domu do náměstí je bohatě zdobeno architektonickými články v pozdně barokním až mírně klasicizujícím výrazu. Na jižní straně je přes uličku mezi řešeným a sousedním domem vyveden prampouch. Průchod pod ním je uzavřen novodobou kovanou mříží.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska Františka Buttuly

Od roku 2016 prochází objekt rekonstrukcí, o rehabilitaci stavby dle stavebně historického průzkumu[4] pečuje zapsaný spolek Zastávka194. Otevřený komunitní prostor hostí mnoho aktivit, například spolku Dobrá společnost[5], Klubu Šalamounek[6] a Spolku pro rozvoj svobodného vzdělávání[7].

V přízemí domu otevřel v roce 2020 Café Kohout[8], první patro je určeno workshopům a kroužkům, jako je jóga, šití bot, také BUTTULAB[9] a v podkroví najdete sdílenou kancelář.

Veřejnosti se kulturní památka[10] otevřela po sedmdesáti letech, kdy zavřel své papírnictví knihkupec, vydavatel a učitel hudby Karel Míšek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]