Městské opevnění (Prachatice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Městské opevnění
Bašta Helvít, dochovaná součást městského opevnění
Bašta Helvít, dochovaná součást městského opevnění
Poloha
AdresaPrachatice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky26239/3-3383 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městské opevnění v Prachaticích je dochovaným středověkým opevňovacím systémem. Na rozdíl od jiných měst na území dnešní České republiky nebyly prachatické hradby v rámci rozvoje měst v 19. století strženy. V současné době jsou kulturní památkou (evidované pod č. 26239/3-3383).[1] Opevnění tvoří hranici Městské památkové rezervace Prachatice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Městské opevnění vznikalo velmi rychle po výstavbě města samotného na přelomu 13. a 14. století. Zpočátku mělo podobu hliněných valů zpevněných dřevem.[2] V roce 1381 získalo město hradební právo.[3] Byly vybudovány dvě brány; horní (existovala do roku 1859) a dolní (Písecká). Druhá uvedená je dochována do moderní doby. První opevnění bylo zaznamenáno již v roce 1402.[4] Skutečné zdi byly vystavěny až v století šestnáctém a nacházely se dále od původní opevňovací linie. Nové hradby byly dimenzovány na vedení války pomocí střelných zbraní. Tzv. vnější pás hradeb měl několik bašt (do současné doby se jich dochovalo celkem sedm), kde mohla být umístěna děla na obranu města před útočníky. Obě brány byly zdvojeny a k jedné z nich byl přistavěn barbakan. Až po požáru v roce 1832 byly hradby proraženy u Husovy ulice[3], čímž vznikla třetí cesta ze středu hrazeného města ven.

Některé z původních bašt se do současné doby nedochovaly, jiné se zachovaly především proto, že byly přestavěny na obytné domy.[5] Postupem staletí byl zastavěn i původní hliněný val.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-09-07]. Identifikátor záznamu 137402 : městské opevnění - Písecká brána, bašty, parkánová a hradební zeď. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. FENCL, Pavel. Prachatice. Prachatice: Město Prachatice, 2005. ISBN 80-239-5443-1. S. 11. (čeština) 
  3. a b FENCL, Pavel. Prachatice. Prachatice: Město Prachatice, 2005. ISBN 80-239-5443-1. S. 21. (čeština) 
  4. MAREŠ, František; SEDLÁČEK, Jan. Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, Okres prachatický. Praha: Archaeogická kommisse při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1913. S. 202. (čeština) 
  5. MAREŠ, František; SEDLÁČEK, Jan. Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, Okres prachatický. Praha: Archaeogická kommisse při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1913. S. 203. (čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]