Městské divadlo Děčín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Městské divadlo Děčín
Divadlo 2.jpg
Stát ČeskoČesko Česko
Další informace
Souřadnice
Ulice Teplická
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městské divadlo Děčín se nalézá v Teplické ulici v Podmoklech. Návštěvníkům nabízí kvalitní divadelní, hudební, a dokonce i operní a taneční představení.

Součástí činnosti divadla je Kruh přátel hudby, jež nabízí jedinečná setkání se skvělými domácími i zahraničními interprety vážné hudby. Kruh přátel hudby pořádá koncerty komorní i symfonické.

Divadlo Děčín má 408 míst k sezení, a to v přízemí, v lóžích a na dvou balkónech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V prostorách dnešního divadla od počátku 20. století fungovalo varieté. To bylo r. 1918 rozšířeno, když bylo přistavěno provaziště a jeviště. Tím byly rozšířeny možnosti objektu, protože vedle varietních představení se zde daly promítat filmy a bylo tu možné hrát divadlo.

Vedle německých souborů zde hrály i české soubory, a to nejen činoherní, ale výjimečně i operní.

V době totality děčínské divadlo ztratilo na významu, což se odrazilo na stavu budovy i na repertoáru. Krátce po revoluci se však divadlo stalo samostatnou organizací a zahájilo stagionový provoz. R. 1995 prošel celý objekt důkladnou rekonstrukcí, jež zahrnovala nejen kompletní výměnu hlediště a opravu jeviště, ale i nové řešení průčelí. Následovalo rozšíření společenských prostor. R. 2004 přibyly nové šatny a bylo vytvořeno zadní jeviště.

Divadlo zvenčí

Kulturní akce[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 se zde odehrál první ročník divadelního festivalu Divadelní Děčín – Třebíč. Během tohoto festivalu se představují amatérské divadelní spolky z celé České republiky.

V tomtéž roce se konal první ročník literární soutěže V srdci Děčína – Děčín v srdci.

Každoročně se před vánočními svátky pořádá tzv. Večer přátel divadla.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]