Městská památková zóna Barrandov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Městská památková zóna Barrandov v Praze se nachází na území městské části Praha 5-Hlubočepy. Zahrnuje území vilové čtvrti Barrandov, část areálu Barrandovských ateliérů při Kříženeckého náměstí (Hlavní budova filmového studia) a Barrandovské terasy. Hlavní město Praha ustanovilo toto území městskou památkovou zónou vyhláškou č. 10/1993, sbírky 8/1993, vydanou dne 28. 9. 1993 s účinností od 1. 11. 1993.[1][2]

Vymezení[editovat | editovat zdroj]

Území památkové zóny se rozkládá v jihovýchodní části Hlubočep na levém břehu Vltavy na protáhlé skalní vyvýšenině ve směru severovýchod-jihozápad. Ze severozápadu ji ohraničuje část ulice Na Srpečku a ulice K Barrandovu, která chráněným územím prochází. Jihovýchodní hranici vymezuje ulice Zbraslavská a z jihu obec Malá Chuchle. Území obsahuje Kříženeckého náměstí a ulice Barrandovská, Filmařská, K Barrandovu (část), Lumiérů, Na Habrové (část), Pod Ateliéry, Pod Habrovou, Skalní a Slavínského (část). Kromě kulturních a přírodních památek jsou zde bývalé lomy „Pod terasami“ a „U kapličky“, plavecký bazén pod Barrandovskými terasami, bývalá strojovna stlačeného vzduchu[3] nebo Háj profesora Jedličky.[4]

Památky v MPZ[editovat | editovat zdroj]

Kulturní památky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam kulturních památek v Hlubočepích#Barrandov.

Na území památkové zóny se nachází několik kulturních památek.

Přírodní památky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hlavní město Praha. Vyhláška hl. m. Prahy 10/1993 Sb. HMP, o prohlášení částí území hlavního města Prahy za památkové zóny a o určení podmínek jejich ochrany. [cit. 2019-07-16]. Dostupné online.
  2. Národní památkový ústav. Památkový katalog: Barrandov. Rejstříkové číslo ÚSKP: 2209. Prohlášeno: 1993-11-01. [cit. 2019-07-17]. Dostupné online.
  3. Strojovna stlačeného vzduchu. In: Prázdné domy. Databáze domů s historií. Rendy, 8. srpna 2019. [cit. 2019-07-17]. Dostupné online.
  4. Hlavní město Praha. Interaktivní mapa odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy. [cit. 2019-07-16]. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]