Městská památková rezervace Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Městská památková rezervace Brno je památkově chráněné území v Brně. Městská památková rezervace, vyhlášená v roce 1989, se nachází v městské části Brno-střed. Zahrnuje celé historické centrum Brna a v menší míře zasahuje také do částí Staré Brno a Veveří.

Na území rezervace se nachází šest národních kulturních památek: hrad a pevnost Špilberk, Petrov s katedrálou svatého Petra a Pavla, kostel svatého Jakuba, hotel Avion, Starobrněnský klášter a obraz Madona z Veveří.

Vytvoření[editovat | editovat zdroj]

Rezervace byla vytvořena na základě usnesení vlády České socialistické republiky v červnu 1989.[1] V Ústředním seznamu kulturních památek je registrována pod číslem 1049.[2][3]

Rozsah a architektura[editovat | editovat zdroj]

Rezervace zahrnuje celé historické jádro města. Dále pod ní patří oblast Starého Brna v okolí Pekařské a Pellicovy, společně se Starobrněnským klášterem. Zahrnuje též část Veveří v okolí Obilního trhu až po ulici Gorkého.[4]

V centru města se v menší míře vyskytují středověké a novověké stavby, většina zástavby ve stylu historismu a secese pochází z přelomu 19. a 20. století. Gotická zástavba se dnes nachází na Zelném trhu a v jeho okolí, dále též v okolí ulice Minoritské a ojediněle též ve zbytku centra. Z původních pěti set historických měšťanských domů zůstala stát pouze pětina,[5] většina z nich byla zbořena při přestavbě Brna na přelomu 19. a 20. století. Právě při této přestavbě v Brně vznikly historizující a secesní stavby, které jsou zde nejvíce rozšířenými. Přeměna Brna se prováděla po vzoru Vídně a obě města byla velmi provázaná.[6] Jako příklad secesní památky může být budova hlavního nádraží, hodnotné klasicistní budovy se vyskytují na Šilingrově náměstí a v dalších oblastech centra.

V období první republiky nastal rozmach funkcionalismu, který výrazně proměnil tvář města Brna. Část těchto památek se nachází i v památkové rezervaci (hotel Avion, Nádražní pošta, obchodní dům Centrum).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 54/1989 Sb. Nařízení vlády České socialistické republiky o prohlášení území historických jader měst Kolína, Plzn.... Zákony pro lidi [online]. [cit. 2022-06-09]. Dostupné online. 
  2. Brno - městská památková rezervace [online]. Pamatkovykatalog.cz [cit. 2024-02-02]. Dostupné online. 
  3. Brno - památková rezervace: právní ochrana [online]. Pamatkovykatalog.cz [cit. 2024-02-02]. Dostupné online. 
  4. Geoportál NPÚ: Památkový katalog - mapa: Brno - památková rezervace [online]. Npu.cz [cit. 2024-02-02]. Dostupné online. 
  5. REDAKCE. Při otevření létala rajčata. Kontroverzní Velký Špalíček budí emoce už 15 let. Brněnský deník. 2016-08-31. Dostupné online [cit. 2022-06-20]. 
  6. Brno předměstí Vídně | Stálá | Místodržitelský palác. goout.net [online]. [cit. 2022-06-20]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]