Městská památková rezervace Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Brněnská památková rezervace je po pražské druhou největší v České republice. Celá rezervace se nachází v městské části Brno-střed.

Vytvoření[editovat | editovat zdroj]

Rezervace byla vytvořena na základě usnesení vlády ČSR v červnu 1989.[1] Je registrována pod číslem 1049.

Rozsah a architektura[editovat | editovat zdroj]

Rezervace zahrnuje celé historické jádro města spolu s čtvrtí Brno-město. Dále pod ní patří oblast Starého Brna okolo Mendelova muzea a Augustiniánského kláštera spolu s Pellicovou a Sladovou ulicí. Zahrnuje též okolí Obilního trhu až po ulici Gorkého.[2]

Architektura v brněnském centru je velmi rozmanitá. Nachází se zde bloky středověké gotické zástavby, ale hlavně secese a klasicismu z doby 19. a 20. století a funkcionalismu z doby první republiky.

Gotická zástavba se dnes nachází na Zelném trhu a v jeho okolí,[3] dále též v okolí ulice Minoritské a ojediněle též ve zbytku centra. Z původních pěti set historických měšťanských domů zůstala stát pouze pětina, většinu z nich nechali zbořit architekti při přestavbě Brna v 19. století. Právě při této přestavbě v Brně vznikly klasicistní a secesní stavby, které jsou zde asi nejvíce rozšířenými. Přeměna Brna se prováděla po vzoru Vídně a obě města byla velmi provázaná.[4] Jako příklad secesní památky může být budova Hlavního nádraží, hodnotné klasicistní budovy se vyskytují na Šilingrově náměstí a v dalších oblastech centra.

V první republice nastal rozmach fukncionalismu, který výrazně proměnil tvář města Brna. V období 20. a třicátých let minulého století se tak rozvíjely hlavně čtvrtě nedaleko městského centra (například Pisárky, Černá Pole, Lužánky, Stránice) a nejhodnotnější funkcionalistické památky se nachází právě tam (Vila Tugendhat, Výstaviště). Část památek se však nachází i v památkové rezervaci (Hotel Avion, Nádražní pošta, OD Centrum).

Úvahy o rozšířeníř[editovat | editovat zdroj]

Vedou se již několik let spory o rozšíření městské památkové rezervace a jiných ochranných zón. Mimo tyto památkově chráněné oblasti se totiž vyskytují některé cenné památky jinde, jako např. secesní blok Tivoli.[5] Tyto návrhy však mají odpor u části brněnských politiků.[zdroj?]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. INFO@AION.CZ, AION CS-. 54/1989 Sb. Nařízení vlády České socialistické republiky o prohlášení území historických jader měst Kolína, Plzn.... Zákony pro lidi [online]. [cit. 2022-06-09]. Dostupné online. 
  2. Městská památková rezervace Brno. Mapy.cz [online]. [cit. 2022-06-11]. Dostupné online. 
  3. REDAKCE. Při otevření létala rajčata. Kontroverzní Velký Špalíček budí emoce už 15 let. Brněnský deník. 2016-08-31. Dostupné online [cit. 2022-06-20]. 
  4. Brno předměstí Vídně | Stálá | Místodržitelský palác. goout.net [online]. [cit. 2022-06-20]. Dostupné online. 
  5. Ministerstvo chystá vyhlášení památkových zón v Brně. Některé domy majitelé už ale stihli zbourat. ČT24 [online]. [cit. 2022-08-22]. Dostupné online.