Městská památková rezervace České Budějovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Letecký pohled na historické centrum Českých Budějovic

Městská památková rezervace České Budějovice je městská památková rezervace (MPR) v Českých Budějovicích, která byla vyhlášena Výnosem Ministerstva kultury ČSR čj. 7.096/80-VI/1 ze dne 19. března 1980.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

MPR České Budějovice je ohraničena na severu a západě ulicí a parkem Na Sadech, na jihovýchodě Senovážným náměstím, na jihu Malší a na západě Slepým ramenem. Zasahuje tak na na území částí (a katastrálních území) České Budějovice 1, České Budějovice 3, České Budějovice 6 a České Budějovice 7.[2] MPR zahrnuje hlavně historické centrum města,[3] založeného v roce 1265 Přemyslem Otakarem II. Historické centrum města má šachovnicový půdorys a rozsáhlé náměstí, které od roku 1991 nese název Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí má čtvercový půdorys a z kazdého rohu náměstí vybíhají dvě ulice. Jak na náměstí, tak v přilehlých ulicích, je množství domů s klenutým podloubím. V některých z nich jsou zachovány mázhausy. Ulice jsou vesměs dlážděné.

Okolo MPR se rozkládá ochranné pásmo.[3][4]

Nejznámější kulturní památky na území MPR[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam kulturních památek v Českých Budějovicích (centrum).

Na území MPR jsou desítky kulturních památek, mezi nejznámější z nichž patří zejména Černá věž, Samsonova kašna, barokní katedrála svatého Mikuláše, radnice, gotický dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie nebo Rabenštejnská věž.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dopravu na území MPR usměrňuje systém jednosměrek a pěších zón. Na území MPR je zóna s dopravním omezením, kde nejvyšší dovolená rychlost je 30 km/h. Kromě určených parkovišť zde platí zákaz zastavení s tím, že dopravní obsluze je zastavení povoleno pouze v době stanovené dodatkovou tabulkou. V zóně je vyhlášen zákaz vjezdu vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje mez vyznačenou dodatkovou tabulkou; výjimky povoluje magistrát města.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výnos MK ČSR čj. 7.096/80-VI/1 ze dne 19.3.1980 o prohlášení historického jádra města České Budějovice za památkovou rezervaci
  2. České Budějovice - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  3. a b BARTYZALOVÁ, Marie. Encyklopedie Českých Budějovic: městská památková rezervace. encyklopedie.c-budejovice.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  4. Ochranné pásmo nemovitým kulturním památkám hradebního systému ve městě České Budějovice - Památkový Katalog. www.pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online. 
  5. Vyhláška: O organizaci a řízení dopravy na území města Českých Budějovic. [s.l.]: Město České Budějovice, 1994. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • JILMOVÁ, Barbora. Význam městské památkové rezervace České Budějovice pro cestovní ruch. [s.l.]: Vysoká škola polytechnická v Jihlavě, Katedra cestovního ruchu, 2009. Dostupné online. Bakalářská práce.