Městská elektrárna v Písku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Městská elektrárna v Písku
Pohled na elektrárnu z protějšího břehu
Pohled na elektrárnu z protějšího břehu
Stát ČeskoČesko Česko
Umístění jez na Otavě
Stav v provozu + muzeum
Dokončení 1888
Vodní elektrárna
Turbína 2 × francisova turbína
Elektrická energie
Souřadnice
Kód památky 35283/3-6023 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městská elektrárna v Písku je nejstarší fungující hydroelektrárnou v Čechách. Elektrárna byla zřízena po úspěšné demonstraci osvětlení centra města Františkem Křižíkem 23. června 1887. Písek se tak stal prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením. Byla uvedena do provozu 31. srpna 1888 v prostorách tehdejšího Podskalského mlýna. Objekt včetně strojního vybavení je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]. Pracují v něm dvě francisovy turbíny.

Pohled na Písecký hrad a elektrárnu z Kamenného mostu.
Pohled do strojovny

Provozní doba: duben až říjen denně kromě pondělí 9.00–12.00 a 13.00–16.00 (v červenci a srpnu do 18.00), mimo tuto dobu na objednávku. Pro objednané skupiny výklad v českém jazyce.

Městská elektrárna v Písku je nejstarší veřejnou fungující hydroelektrárnou v Čechách. Elektrárna vznikla přestavbou původního Podskalského mlýna poté, co v Písku František Křižík nejprve provedl úspěšnou demonstraci osvětlení centra města obloukovými lampami. Toto předvedení veřejného elektrického osvětlení se uskutečnilo ve čtvrtek 23. června 1887 kolem desáté hodiny večer a mělo u místních obyvatel ohromný úspěch. Písek se tak stal prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením. Elektrárna byla po předchozím téměř ročním počátečním zkušebním provozu oficiálně spuštěna 31. srpna 1888 v prostorách tehdejšího Podskalského mlýna a zpočátku ji poháněla vodní kola na spodní vodu. Dnes patří do seznamu kulturních památek a již od roku 1901 v ní pracují dvě francisovy turbíny vyrobené karlínskou firmou J.C. Bernard.

V současnosti slouží budova elektrárny jako muzeum osvětlení a vodních motorů.

Video[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-02-01]. Identifikátor záznamu 147052 : vodní elektrárna - Vodní elektrárna Písek I. včetně strojního vybavení. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]