Městská elektrárna v Písku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Městská elektrárna v Písku
Pohled na elektrárnu z protějšího břehu
Pohled na elektrárnu z protějšího břehu
StátČeskoČesko Česko
Umístěníjez na Otavě
Stavv provozu + muzeum
Dokončení1888
Vodní elektrárna
Turbína2 × Francisova turbína
Elektrická energie
Souřadnice
Kód památky35283/3-6023 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městská elektrárna v Písku je nejstarší fungující hydroelektrárnou v Česku. Elektrárna byla zřízena po úspěšné demonstraci osvětlení centra města Františkem Křižíkem 23. června 1887. Písek se tak stal prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením. Byla uvedena do provozu 31. srpna 1888 v prostorách tehdejšího Podskalského mlýna. Objekt včetně strojního vybavení je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]. Pracují v něm dvě Francisovy turbíny.

Městská elektrárna v Písku je nejstarší veřejnou fungující hydroelektrárnou v Čechách. Elektrárna vznikla přestavbou původního Podskalského mlýna poté, co v Písku František Křižík nejprve provedl úspěšnou demonstraci osvětlení centra města obloukovými lampami. Toto předvedení veřejného elektrického osvětlení se uskutečnilo ve čtvrtek 23. června 1887 kolem desáté hodiny večer a mělo u místních obyvatel ohromný úspěch. Písek se tak stal prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením. Elektrárna byla po předchozím téměř ročním počátečním zkušebním provozu oficiálně spuštěna 31. srpna 1888 v prostorách tehdejšího Podskalského mlýna a zpočátku ji poháněla vodní kola na spodní vodu. Dnes patří do seznamu kulturních památek a již od roku 1901 v ní pracují dvě francisovy turbíny vyrobené karlínskou firmou J. C. Bernard.

V současnosti slouží budova elektrárny jako muzeum osvětlení a elektro motorů.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-02-01]. Identifikátor záznamu 147052 : vodní elektrárna - Vodní elektrárna Písek I. včetně strojního vybavení. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]