Měsíčníkovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMěsíčníkovití
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád čtverzubci (Tetraodontiformes)
Čeleď měsíčníkovití (Molidae)
Bonaparte, 1832
rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Měsíčníkovití (Molidae) je čeleď paprskoploutvých ryb z řádu čtverzubci. Obývají otevřený oceán od tropického pásu po až po střední šířky. Měsíčníkovití jsou velké ryby, které mohou dosahovat velikosti i 4,6 metru a hmotnosti 2300 kg.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo měsíčníků je silně bočně zploštělě, vysoké a přibližně kruhového tvaru. Hřbetní a řitní ploutev jsou posunuté až na samý konec těla. V průběhu evoluce vymizel u měsíčníku ocas s ocasní ploutví, který je nahrazen pseudoocasem (clavus). Clavus je nepohyblivý a slouží pouze jako kormidlo. Pohyb ryby vpřed zajišťuje střídavé kývání hřbetní a řitní plouve do boků ke kormidlování používají prsní ploutve.

Kůže měsíčníkovitých neobsahuje žádné kostěné desky, ale je velmi silná a drsná. Jejich kůži napadá až 40 druhů parazitů, proto bývaji často spatřeni jak plavou těsně u hladiny, kde nechávají racky, aby jim z kůže vybírali parazity. Nebo navštěvují korálové útesy či porosty řas, kde je parazitů zbavují drobné ryby. Ústa jsou malá, zuby srůstají v zobákové desky, které nejsou rozdělené švem. Měsíčníkovití mají Požerákové zuby dospělí jedinci nemají vyvinutý plynový měchýř. Žíví se medůzami, salpami, hadicemi, Korýši, larvami úhořů i menšími rybami. Přirozenými predátory měsíčníkovitých jsou: lachtani, kosatky a žraloci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]