Měnící se svět
Měnící se svět: poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách je název archeologické výstavy v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, konané v období od 17. června 2022 do 12. listopadu 2023.[1]
Autorem a kurátorem výstavy byl archeolog Petr Čechák.[2]
Výstava představovala vývojový progres moderního člověka. Začínala dobou lovců mamutů. Následně zachycovala část doby kamenné, zejména mezolit a neolit včetně neolitické revoluce, tedy éru, kdy lze sledovat rozsáhlé změny celého světa, včetně českého území, na což se snažil upozornit i název výstavy. Tyto změny se přitom týkaly nejen člověka a kultury, ale také klimatu, krajiny a prostředí obecně.[2] Výstava zachycovala situaci, jak k původnímu obyvatelstvu lovců a sběračů přibývá z východu obyvatelstvo nové, které je již zvyklé na zemědělskou výrobu a jiný způsob života, k čemuž mu také vyhovují jiné lokality osídlení.
Výstava byla rozdělena do pomyslných čtyř na sebe vývojově navazujících částí[1]:
- vývoj moderního člověka od gravettienu (30 tis. př. n. l.) až po konec paleolitu (10 tis. př. n. l.)
- mezolit
- neolit na Předním východě
- neolit ve východních Čechách
Ve vitrínách byly umístěné archeologické nálezy dokládající kultury představovaného období. V první části byla vystavena mamutí stolička, na stěnách atmosféru dokreslovaly repliky jeskynních maleb zvířat ze známých francouzských a španělských lokalit.[1][3]
Jelikož v dalších částech výstava představovala dobu kamennou, většina předmětů byla právě z kamene, což ovšem také souviselo s vyšší životností tohoto materiálu oproti dřevu či kostem. Závěrečné období bylo představováno i prostřednictvím dochované keramiky (lineární, vypíchaná).
Východní Čechy představují klíčový český region s nálezy z období neolitu, takže drtivá většina vystavených předmětů pochází přímo se sbírek Muzea východních Čech v Hradci Králové.[3] Největší zajímavostí bylo tzv. sovětické prasátko, keramická soška zvířete z doby kolem 4500 let př. n. l. Jedná se o jedinou takto kompletně dochovanou sošku zvířete na území Čech.[2] Unikátem je rovněž masivní sekeromlat či náhrdelník z keramických korálů nalezený v hrobu objeveného v místní části Hradce Králové – Plotištích nad Labem.[3]
V rámci výstavy byly promítány 3D animace obydlí typických pro období mezolitu v Evropě. Představeny byly i tzv. rondely, kruhové areály s palisádou, příkopem a valem, o průměru kolem 100 metrů. Výstava ukazovala, že v Královéhradeckém kraji je doložena největší koncentrace těchto staveb na menším prostoru v Evropě. Jejich rozmístění kopíruje tok Labe a částečně také Cidliny. V závěrečné části expozice si návštěvníci rovněž mohli prohlédnout rekonstrukci průčelí tzv. dlouhého domu z doby neolitu. Na informačních panelech jsou představena témata jako kultura, kult, pohřbívání apod. Nechybí ani mapky. Na nich je mj. zachyceno, že sídelní oblasti lovců a nově příchozích zemědělců byly v neolitu jiné, prakticky se nepotkávaly a obě skupiny koexistovaly vedle sebe, nekonkurovaly si, ale vzájemně spolu interagovali.
Pro dokreslení atmosféry a prostředí té doby výstava obsahovala také dermoplastické preparáty tehdy žijících zvířat (daňků, prasete divokého či muflona) a také video stáda praturů. Ilustrovala tak dobu počátku usedlého způsobu života se začátky zemědělství a domestikace, mj. právě prasat, turů a ovcí. Výstava mj. vysvětlovala a graficky znázorňovala, že při domestikaci docházelo ke zmenšování velikosti zvířat.
K výstavě vznikla jedna mapa s příběhem, druhá vznikne po skončení výstavy.[3]
Galerie
[editovat | editovat zdroj]-
Druhá ze čtyř částí výstavy
-
Úvodní část výstavy
-
Vitrína s neolitickými keramickými nádobami
-
Sovětínské prasátko
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b c Měnící se svět - výstava sezony - Muzeum východních Čech v Hradci Králové. muzeumhk.cz [online]. [cit. 2022-07-25]. Dostupné online.
- ↑ a b c Výstava Měnící se svět aneb Co se stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci. Hradec Králové [online]. 2022-06-20 [cit. 2022-07-28]. Dostupné online.
- ↑ a b c d Sovětické prasátko i mapy s příběhem představuje hradecké muzeum. iDNES.cz [online]. 2022-07-02 [cit. 2022-07-28]. Dostupné online.