Měchýřovka portugalská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMěchýřovka portugalská
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenžahavci (Cnidaria)
Třídapolypovci (Hydrozoa)
Řádměchýřovky (Cystonectae)
ČeleďPhysaliidae
Rodměchýřovka (Physalia)
Binomické jméno
Physalia physalis
(L., 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Měchýřovka portugalská (Physalia physalis, Linnaeus, 1758), někdy pro svůj tvar nazývána „Portugalská galéra“ nebo „Modrý portugalský válečník“[1], je zástupce žahavců spadající mezi trubýše. I s chapadly dosahuje obvykle délky okolo 10 metrů, někdy to však může být až 30 metrů. [2] Je považována za velmi nebezpečnou člověku, její požahání je extrémně bolestivé.[zdroj?] Tělo je složené ze vzdušného měchýře, jenž plave na hladině moře, a dolní části sestávající z dlouhých ramen.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Měchýřovka portugalská se vyskytuje v teplých vodách, často v tisícičlenných skupinách. Její vzdušný měchýř je třpytivě zbarvený. Zajímavé je, že zvíře se umí natáčet po větru a udržovat určitý kurz. V teplých letních měsících se vydává na sever, k pólům.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Pod měchýřem měchýřovky portugalské se vyskytují polypi, tzv. krycí jedinci. Z jejich ochranných kruhů vystupují velmi lapavá vlákna. Každé vlákno obsahuje žahavé pouzdro, sloužící k tomu, aby ochromilo rybu, která se ocitne v bezprostřední blízkosti. Žahavá vlákna mají svaly, kterými lovenou kořist podávají k ústům.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Je známo, že na trsu se nacházejí jedinci, kteří mají na starost rozmnožování. Z nich vznikají pohlavní cestou nové kolonie. Tak se může měchýřovka stále znovu a znovu obnovovat, což vysvětluje jejich velké počty. Při uhynutí měchýřovka vypouští do moře spermie a vajíčka, z nichž vznikají noví jedinci. Oplozená vajíčka se vyvinou přímo v dalšího dospělého medúzovce. Nejdříve se z nich stanou volně plovoucí larvy, dále vznikají miniaturní medúzy, které poté žijí volně v moři.

Hlavním predátorem měchýřovky je kareta obecná.

Měchýřovka Portugalská

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Modrý portugalský válečník, měchýřovka portugalská, medúza. Aktuálně.cz [online]. Economia [cit. 2016-06-22]. Dostupné online. 
  2. Blue Planet II. [s.l.]: [s.n.], 2017 – 2018. Dostupné online. (Anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]