Měchýřovka portugalská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMěchýřovka portugalská
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen žahavci (Cnidaria)
Třída polypovci (Hydrozoa)
Řád měchýřovky (Cystonectae)
Čeleď Physaliidae
Rod měchýřovka (Physalia)
Binomické jméno
Physalia physalis
(L., 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Měchýřovka portugalská (Physalia physalis, Linnaeus, 1758), někdy pro svůj tvar nazývána „Portugalská galéra“ nebo „Modrý portugalský válečník“[1] , je zástupce žahavců spadající mezi trubýše. I s chapadly dosahuje délky až 30 metrů.[zdroj?] Je považována za velmi nebezpečnou.[zdroj?] Tělo je složené ze vzdušného měchýře, jenž plave na hladině moře, a dolní části sestávající z dlouhých ramen.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Měchýřovka portugalská se vyskytuje v teplých vodách , často v tisícičetných skupinách. Jejich vzdušný měchýř je třpytivě zbarvený. Zajímavé je, že zvíře se umí natáčet po větru a udržovat určitý kurz.V teplých letních měsících se vydává na sever, k pólům.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Pod měchýřem měchýřovky portugalské se vyskytují polypi, tzv. krycí jedinci. Z jejich ochranných kruhů vystupují velmi lapavá vlákna.Každé vlákno obsahuje žahavé pouzdro, sloužící k tomu, aby ochromilo rybu, která se ocitne v bezprostřední blízkosti.Žahavá vlákna mají svaly, kterými lovenou kořist podávají k ústům.Naproti tomu je pro měchýřovku portugalskou soužití s rybou velkou výhodou.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Je známo, že na trsu se nacházejí jedinci, kteří mají na starost rozmnožování. Z nich vznikají pohlavní cestou nové kolonie. Tak se může měchýřovka stále znovu a znovu obnovovat, což vysvětluje jejich velké počty.Při uhynutí měchýřovka vypouští do moře spermie a vejce, z nichž vznikají noví jedinci. Oplozená vajíčka se vyvinou přímo v dalšího dospělého medúzovce. Nejdříve se z nich stanou volně plovoucí larvy, dále vznikají miniaturní medúzy, které poté žijí volně v moři.

Měchýřovka Portugalská

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Modrý portugalský válečník, měchýřovka portugalská, medúza. Aktuálně.cz [online]. [cit. 2016-06-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]