Měřicí vůz pro železniční svršek (SŽDC)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Měřicí vůz pro železniční svršek Správy železnic je určen k měření geometrických parametrů tratí spravovaných Správou železnic. Byl upraven z rychlíkového vozu řady Bymee nizozemskou firmou ER a může pracovat při rychlosti do 160 km/h. [1]

Lipník nad Bečvou, měřicí vůz pro železniční svršek.
Lipník nad Bečvou, měřicí vlak jehož součástí je měřicí vůz pro železniční svršek a měřicí vůz pevných trakčních zařízení. V čele lokomotiva řady 350.
Měřící vlak s lokomotivou 750.326 v čele, Teplice nad Metují.

Snímání geometrických veličin koleje probíhá bezkontaktně každých 0,25 m ujeté dráhy. Výsledky měření veličin jsou rozděleny na dynamické a kvazistatické složky polohy koleje.[2] Dynamické veličiny představují podélnou výšku, převýšení, směr koleje, rozchod koleje, zborcení s volitelnou délkou základny. Kvazistatické veličiny představují křivost, převýšení a rozchod koleje. Systém pro měření jednotlivých geometrických parametrů používá snímače zrychlení, úhlové rychlosti, indukční snímače posunutí, laserový optický systém s CCD kamerami (pro snímání rozchodu a směru).[2] Naměřené hodnoty zpracovává počítač s přehledem okamžitých závad úsekového hodnocení. Jednotlivé datové soubory umožňují další zpracování v hodnotícím středisku. Měřicí vůz je opatřen i videosystémem, který průběžně snímá měřenou trať.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Správa železniční dopravní cesty. Měřicí vůz pro železniční svršek. www.tudc.cz [online]. 16-2-2017, rev. 16-2-2017 [cit. 16-2-2017]. Dostupné v archivu pořízeném dne 14-07-2017. 
  2. a b c Kolektiv spolupracovníků. Ukončení výstavby II. koridoru: železniční koridory na Moravě. první vydání. vyd. Na Rymáni, Praha 5: SAXI, 2004. 115 s. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ukončení výstavby II. koridoru: železniční koridory na Moravě. Na Rymáni, Praha 5: SAXI, 2004. S. 115. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]