Měřík trsnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Měřík trsnatý

alternativní popis obrázku chybí
Mnium hornum
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: vyšší rostliny (Cormobionta)
Oddělení: mechorosty (Bryophyta)
Třída: mechy (Bryopsida)
Řád: prutníkotvaré (Bryales)
Čeleď: měříkovité (Mniaceae)
Rod: měřík (Mnium)
Binomické jméno
Mnium hornum
(Hedw.)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Měřík trsnatý (Mnium hornum) je druh dvoudomého mechu z rodu Mnium z čeledi měříkovité.

Popis a znaky[editovat | editovat zdroj]

Je to dvoudomý, tmavě zelený mech, vysoký až 5 cm tvořící trsy. Tělo tvoří stélka, která je rozlišena na (kauloid), lístky (fyloidy) a příchytná vlákna(rhizoidy).

Tvoří velmi husté na bázi rezavě červené trsy. Složené z jednoduchých vzpřímených, hustě rovnoběžně uspořádaných lodyžek, od rhizoidů plstnatých, směrem nahoru rostou lodyžky se slabě ohnutými, listnatými lodyžkami.

Lístky vyrůstají z úzké báze kopinaté, ostře zašpičatělé, kolmo odstálé, s vícevrstevným červeným lemem, na okraji s dvojitým zoubkováním, žebro na hřbetě zubaté. Za sucha jsou lístky pokroucené, za vlhka odstálé.

Štět je vysoký až 5 cm, načervenalý s tobolkou vejčitého tvaru, z počátku zrání je žlutozelená, ve zralosti hnědá. Víčko vyklenuté s tupou papilou. Rodozměna je stejná jako u ostatních druhů měchů. Výtrusy v tobolce zpravidla o velikosti 26 – 35 µm.


Buňky lístku měříku


Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Hojně se vyskytuje v silikátových pohoří střední Evropy, vyhýbá se vápenitému podkladu, kde se vyskytuje jen roztroušeně na surovém humusu, především ve smrkových lesích. Běžný v Evropě od Atlantiku po Kavkaz. Ve vyšších nadmořských výškách se nevyskytuje.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Roste především na vlhkých až mokrých, lesních půdách,v chladných uzavřených údolích, u potoků a jiných půdách s vysokou hladnou podzemní vody. Ve smrkových porostech a olšinách tvoří celé koberce, též v rašeliništích. Daří se mu na pařezech a padlých stromech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kremer B. P., Muhle, H. Lišejníky, Mechorosty, Kapraďorosty: Evropské druhy. Praha: Knižní klub, 1998. ISBN 80-7176-804-9
  • Balabán K., Lesnicky významné lišejníky, mechorosty, kapraďorosty. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1960.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]