Münsterské knížecí biskupství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Münsterské knížecí biskupství
Fürstbistum Münster
Episcopatus Monasteriensis
 Saské vévodství 11801802 Arenberské vévodství 
Oldenburské vévodství 
Pruské království 
Salmské knížectví 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Knížecí biskupství ve Svaté říši římské v roce 1560
Obyvatelstvo
Státní útvar
Svatá říše římskáSvatá říše římská Svatá říše římská
Státní útvary a území
Předcházející
Saské vévodství Saské vévodství
Následující
Arenberské vévodství Arenberské vévodství
Oldenburské vévodství Oldenburské vévodství
Pruské království Pruské království
Salmské knížectví Salmské knížectví

Münsterské knížecí biskupství, nazýváno též Knížecí biskupství münsterské (německy Fürstbistum Münster; Bistum Münster, Hochstift Münster), byl církevní stát (tzv. církevní knížectví) Svaté říše římské nacházející se v západní části Dolního Saska (dnešním Severním Porýní-Vestfálsku). Knížecí biskupství sousedilo s Nizozemskem a Klevskem na západě, s hrabstvím Mark na jihu, a na východě pak s knížecími biskupstvími Paderbornem a Osnabrückem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Münsterská diecéze byla založena již kolem roku 795 Karlem Velikým jako sufragánní biskupství Kolínské arcidiecéze, když právě vrcholila válka s pohanskými Sasy.

V 16. století zasáhlo území katolického biskupství postupující reformace a mnoho poddaných ve velkých městech jako byl Münsteru se stalo luterány. Tehdejší knížecí biskup František z Waldecku se rozhodl proti reformaci nezasahovat, neboť v ní viděl příležitost jak uchvátit pro sebe církevní území všech tří knížecích biskupství Münster, Minden a Osnabrück jejich přetvořením na světské knížectví. Dokonce vstoupil do Šmalkaldského spolku, tedy na stranu protestantských knížat proti katolíkům a císaři, ale později byl nucen zasáhnout proti anabaptistům v Münsteru, jež byli hrozbou jeho autority. Také další katoličtí biskupové více či méně koketovali s protestantismem, ale k zamýšlené proměně biskupství na světské knížectví již nedošlo. V zemi se prosadila protireformace, což se projevilo příchodem jezuitů a zakládáním nových klášterů.

Od 16. do 18. století se biskupství spojovalo v personální unii s jedním či více církevními knížectvími jako Kolínské kurfiřtství, knížecí biskupství Paderborn, Osnabrück, Hildesheim a Lutych. V roce 1802 bylo lnížecí biskupství münsterské sekularizováno a připojeno k Prusku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince-Bishopric of Münster na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]