Mírová smlouva z Vervins

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gillot Saint-Evre: Podpis mírové smlouvy z Vervins, 1837

Mírová smlouva z Vervins byla uzavřena mezi zástupci Jindřicha IV. Francouzského a Filipa II. Španělského pod záštitou papežských legátů Klementa VIII. dne 2. května 1598 ve Vervins v Pikardii[1]. Francie vyhlásila válku Španělsku v roce 1595[2] a po vítězství u Amiens v roce 1597[3] podepsal 13. dubna následujícího roku Jindřich IV. Nantský edikt. Edikt sice ukončil náboženské války ve Francii, které se nicméně postupně rozšířily do celoevropského konfliktu.[4]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Jednající diplomaté byli hosty Guillemetty de Coucy, spoluzakladatelky městečka Vervins, na jejím zámku Châteauneuf de Vervins. Podmínky byly vypracovány pod záštitou papežského legáta Klementa VIII. Alexandra Medicejského.[5] Během jednání uznal Filip II. Jindřicha IV., bývalého protestanta, jako krále Francie a stáhl své síly z francouzského území. Tím oslabil zbytky už tak slabé katolické ligy. Součástí dohody bylo navrácení Francii životně důležitého města Calais a pobřežní pevnosti Risban, která byla okupována Španělskem od roku 1596.[1]

Důsledky[editovat | editovat zdroj]

Filip II. umřel 13. září, ale jeho nástupce Filip III. podmínky smlouvy respektoval. Vévoda Karel Emanuel I. Savojský, který se smlouvou nesouhlasil a nepodepsal ji, byl poražen Jindřichem IV. v roce 1599. Nakonec 17. ledna 1601 podepsal v Lyonu vévoda Karel Emanuel s Jindřichem IV. separátní smlouvu.

Někteří historici to viděli jako finální porážku Filipa II., který z dynastických důvodů prosazoval ultra katolické principy a také jako znamení dlouhého pádu habsburského Španělska a postupného nárůstu evropské hegemonie Francie během následujícího období nazývaného Grand Siècle – Velké století.[5] Toto období francouzské historie bylo pozoruhodné vývojem umění a literatury, stavbou Versaillského paláce a dopady třicetileté války.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peace of Vervins na anglické Wikipedii.

  1. a b Braudel 1995, s. 1222.
  2. Lindberg 1996, s. 385.
  3. Benedict 2007, s. 196.
  4. Golden 1988, s. 31.
  5. a b Wolfe 1999, s. 839-840.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BENEDICT, Philip, 2007. Graphic History: The Wars, Massacres and Troubles of Tortorel and Perrissin. [s.l.]: Librairie Droz. 
  • BRAUDEL, Fernand, 1995. The Mediterranean and the Mediterranean World in the Age of Philip II. [s.l.]: University of California Press. Dostupné online. 
  • GOLDEN, R.M., 1988. The Huguenot Connection: The Edict of Nantes, Its Revocation, and Early. [s.l.]: Martinus Nijhoff Publishers. 
  • LINDBERG, Carter, 1996. The European Reformations. [s.l.]: Blackwell Publishing. Dostupné online. 
  • WOLFE, Michael, 1999. Vidal and Pilleboue 1998. The Sixteenth Century Journal. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]