Míra prokliku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Míra prokliku (anglicky: click-through rate, odtud zkratka CTR) je termín používaný v internetové reklamě. Je to míra prokliku, tj. poměr mezi celkovým počtem zobrazení internetové reklamy a počtem prokliků na ni vyjádřen v procentech. Toto číslo vyjadřuje určitým způsobem efektivitu reklamy. Závisí především na schopnosti zaujmout uživatele a přesvědčit jej o užitečnosti sledovat sdělení na další internetové stránce.

Výpočet CTR:

CTR (%) = počet prokliků / počet zobrazení * 100

Nejčastěji se s mírou prokliku setkáme v souvislosti s PPC reklamou. V PPC reklamě platí, že čím vyšší míra prokliku, tím lépe, neboť má přímý dopad na výsledky PPC kampaní. Vysoká míra prokliku snižuje cenu za proklik (CPC) a zlepšuje pozici reklamy.

Ve světě online reklamy existuje metrika zvaná relativní CTR. Tato metrika srovnává vlastní míru prokliku s konkurencí. Relativní CTR je podílem vlastního CTR a CTR všech inzerentů v umístěních zobrazující vlastní reklamy.

Výpočet relativního CTR:

Relativní CTR = vlastní CTR / CTR konkurence

Je-li hodnota rovná 1, vlastní reklamy mají stejné CTR jako CTR konkurence. Je-li hodnota menší než 1, naše reklamy mají horší míru prokliku než reklamy konkurence a naopak při relativním CTR větším než 1 mají naše reklamy míru prokliku lepší.