Mí sousedé Jamadovi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mí sousedé Jamadovi (ホーホケキョとなりの山田くん, Hóhokekjo tonari no Jamada-kun) je japonský animovaný film (výtvatným pojetím se však liší od většiny anime), který režíroval Isao Takahata v produkci studia Ghibli. Film vyšel 17. července 1999. Tato rodinná komedie vychází ze stejnojmenné mangy od Hisaičiho Iší. Jedná se o sérii epizodických příběhů ze života obyčejné současné japonské rodiny.

Jde o jediný film z produkce studia Ghibli, který nebyl vytvořen ve stylu anime. Isao Takahata chtěl, aby film místo klasického vzhledu animačních fólií budil dojem akvarelové malby. Dosáhl toho použitím výpočetní techniky a Jamadovi se tak stali prvním filmem studia Ghibli, který byl celý vytvořen digitálně.

Název Mí sousedé Jamadovi není oficiální (film ještě nebyl v Česku distribuován), jde o název zvolený amatérskými českými překladateli titulků - poněvadž jde však o jediný český překlad, v českém prostředí se poměrně rozšířil. Film je známý je i pod svým anglickým názvem My Neighbors the Yamadas. Slovo Houhokekjó v původním názvu je ekvivalent českého „krá krá“ (viz [1] - anglicky).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]