Märjamaa (obec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Märjamaa vald
Konuvere sild suvel.JPG
Märjamaa vald – znak
znak
Märjamaa vald – vlajka
vlajka
Geografie
Obec Märjamaa v rámci kraje Raplamaa
Obec Märjamaa v rámci kraje Raplamaa
Hlavní město Märjamaa
Souřadnice
Rozloha 871,6 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 7 542 (2006)
Hustota zalidnění 8,7 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celek Raplamaa
Druh celku Obec (vald)
Starosta Eero Plamus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Märjamaa (estonsky Märjamaa vald) je samosprávná obec v estonském kraji Raplamaa. Ve své současné podobě vznikla v roce 2002 sloučením dotavadní obce Märjamaa se samosprávným městysem Märjamaa a s obcí Loodna.

Märjamaa je v současnosti plošně nejrozlehlejší estonskou obcí.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec se rozkládá na 872 km² na přechodu mezi Severoestonskou plošinou a Západoestonskou nížinou, přibližně uprostřed linie Tallinn-Pärnu, ve vzdálenosti cca 60 km od obou těchto měst. Na východě sousedí s obcemi Rapla, Raikküla a Kehtna, na severu s obcemi Kernu a Nissi, na západě s obcemi Kullamaa a Risti, na jihu s obcemi Vigala, Halinga a Kaisma.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

V obci žije přibližně sedm a půl tisíce obyvatel, z toho přibližně 40 % v samotném městysu Märjamaa a 60 % v celkem 82 vesnicích: Alaküla, Altküla, Aravere, Aruküla, Haimre, Hiietse, Inda, Jaaniveski, Jõeääre, Kaguvere, Kangru, Kasti, Keskküla, Kiilaspere, Kilgi, Kirna, Kohatu, Kohtru, Koluta, Konuvere, Kunsu, Kõrtsuotsa, Käbiküla, Käriselja, Laukna, Leevre, Lestima, Lokuta, Loodna, Luiste, Lümandu, Maidla, Metsaääre, Metsküla, Moka, Mõisamaa, Mõraste, Mäliste, Männiku, Naistevalla, Napanurga, Nurme, Nurtu-Nõlva, Nõmmeotsa, Nääri, Ohukotsu, Ojaäärse, Orgita, Paaduotsa, Paeküla, Paisumaa, Pajaka, Purga, Põlli, Päädeva, Rangu, Rassiotsa, Ringuta, Risu-Suurküla, Russalu, Sipa, Sooniste, Soosalu, Sulu, Suurküla, Sõmeru, Sõtke, Teenuse, Tolli, Urevere, Vaimõisa, Valgu, Vanamõisa, Vana-Nurtu, Varbola, Velise, Velisemõisa, Velise-Nõlva, Veski, Vilta, Võeva, Ülejõe.

Správním centrem obce je městys Märjamaa.

Partnerské obce[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]