Máma (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Máma
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní názevMom
Žánrsitcom
Formátseriál
NámětChuck Lorre
Eddie Gorodetsky
Gemma Baker
HrajíAnna Farisová
Allison Janneyová
Sadie Calvano
Nate Corddry
Matt Jones
French Stewart
Spencer Daniels
Blake Garrett Rosenthal
Mimi Kennedy
Jaime Pressly
Beth Hall
William Fichtner
Kristen Johnston
Úvodní znělka„Overture“ z Ruslan and Lyudmila od Mikhail Glinka
Země původuUSAUSA Spojené státy
Jazykangličtina
Počet řad8
Počet dílů170 (seznam dílů)
Obvyklá délka18–21 minut
Produkce a štáb
Výkonný
producent
Chuck Lorre
Eddie Gorodetsky
Nick Bakay
KameraSteven V. Silver
Způsob natáčenímulti-camera
Produkční
společnost
Chuck Lorre Productions
Warner Bros. Television
DistributorWarner Bros. Television Studios
Hulu
Premiérové vysílání
StaniceCBS
Formát obrazu1080i (16 : 9 HDTV)
Formát zvukuDolby Digital
Vysíláno23. září 2013 – 13. května 2021
Oficiální webové stránky
Máma na ČSFD, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Máma (v anglickém originále Mom) je americký sitcom, který měl premiéru 23. září 2013 na americké stanici CBS. Sitcom pochází z pera Chucka Lorrea, Eddieho Gorodetskyho a Gemmy Baker. Seriál produkovaly společnosti Warner Bros. Television a Chuck Lorre Productions. V hlavních rolích se objevily Anna Farisová a Allison Janneyová a doprovázeli je Mimi Kennedy, Jaime Pressly, Beth Hall, William Fichtner, Sadie Calvano, Blake Garrett Rosenthal, Matt Jones, French Stewart a Kristen Johnston. V únoru 2019 byla stanicí objednána sedmá řada, která měla premiéru 26. září 2019, a osmá řada, jež se stala řadou poslední. Její premiéra proběhla 13. května 2021.

Dne 29. června 2015 seriál v Česku uvedla TV Nova.

Synopse[editovat | editovat zdroj]

Máma sleduje Christy Plunkettovou (Anna Farisová), svobodnou matku, která bojuje s alkoholismem a drogami, se rozhodne restartovat svůj dosavadní život v Sonomě, Kalifornii, kde pracuje jako servírka a dochází na sezení Anonymních alkoholiků. Její matka Bonnie Plunkettová (Allison Janneyová) se také zotavuje ze závislosti na drogách a alkoholu. Součástí rodiny je také Christiina dcera Violet (Sadie Calvano), kterou měla ve svých šestnácti letech a syn Roscoe (Blake Garrett Rosenthal), kterého měla se svým exmanželem Baxterem (Matt L. Jones). Seriálem postupně prochází problematiky skutečného života jako je alkoholismus, těhotenství v mladém věku, rakovina, bezdomovectví, gamblerství, domácí násilí, smrt, drogová závislost nebo relaps.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy
Postava Představitel Řady
1 2 3 4 5 6 7 8
Christy Plunkettová Anna Farisová hlavní Does not appear
Bonnie Plunkettová Allison Janney hlavní
Violet Plunkettová Sadie Calvano hlavní vedlejší Does not appear hostující Does not appear
Gabriel Nate Corddry hlavní Does not appear
Baxter Matt Jones hlavní vedlejší hostující Does not appear
šéfkuchař Rudy French Stewart hlavní hostující Does not appear hostující vedlejší hostující
Luke Spencer Daniels hlavní vedlejší Does not appear hostující Does not appear
Roscoe Blake Garrett Rosenthal hlavní vedlejší Does not appear
Marjorie Armstrong Mimi Kennedy vedlejší hlavní
Jill Kendall Jaime Pressly Does not appear vedlejší hlavní
Wendy Harris Beth Hall Does not appear vedlejší hlavní
Adam Janikowski William Fichtner Does not appear vedlejší hlavní
Tammy Diffendorf Kristen Johnston Does not appear hostující vedlejší hlavní
 • Anna Farisová jako Christy Plunkettová: svobodná matka, která už rok nepije a stále bojuje se závislostí na drogách s gamblerstvím. Momentálně se snaží vyhýbat alkoholu, aby si získala zpátky důvěru své dcery Violet, o které se v prvním díle dozví, že otěhotnila. Christy má také syna Roscoea, pro kterého se snaží být dobrým příkladem. Sama se však snaží vyřešit své problémy s vlastní matkou Bonnie, která ji nebyla nikdy dobrý vzorem, jelikož šla radši ven pít než ji vychovávat. Christy se později dozví o svém biologickém otci, kterého se pokusí najít. Najde ženatého člověka s dvěma dětmi vlastnící opravnu aut v Chicu, v Kalifornii.
 • Allison Janneyová jako Bonnie Plunkettová: matka Christy, zotavující se ze závislosti, která je nyní vděčná za svůj život. Snaží se získal lásku a důvěru své dcery, o kterou se nebyla schopna správně starat. Bývala svobodnou matkou, která šla raději na párty než aby zůstala doma. S postupem času a absolvování několika terapií, našla rovnováhu života a rozhodla se dohnat ztracený čas se svou dcerou tím, že ji představí svou minulost včetně jejího biologického otce či o své bočné kariéře drogového dealera.
 • Sadie Calvano jako Violet Plunkettová: dcera Christy a starší nevlastní sestra Roscoea. Violet je pracovitá, inteligentní a sebejistá, ale naštvaná na svou matku, která neměla čas se starat o své děti i přesto, že je střízlivá. Poté, co zjistí, že je těhotná se svým přítelem Lukem, rozhodne se dát dítě k adopci, jelikož si myslí, že je to nejlepší způsob jak prolomit cyklus, který nastavila její matka s babičkou.
 • Nate Corddry jako Gabriel: manažer restaurace, kde pracuje Christy. Oženil se s dominantní ženou, která ho děsí. Dříve udržoval vztah s Christy, než ho ukončila. Gabriel se ho často snaží obnovit, což se mu povede krátce v druhé řadě, když je Christy představena jako jeho náhradnice. Je pracovitý, schopný manažer, často se však stává podřízeným svých podřízených, obzvlášť šéfkuchaře Rudyho.
 • Mimi Kennedy jako Marjorie Armstrongová (v 1. řadě vedlejší; od 2. řady hlavní): dávná kamarádka, později nepřítelkyně, poté zase kamarádka Bonnie, která se spřátelila s Christy na AA. Měla problémy s alkoholem, drogami a nyní čelí rakovině prsu.
 • Matt J. Jones jako Baxter: exmanžel Christy a otec Roscoea. Okouzlující, ale velmi nestabilní, jelikož není schopen udržet si vztah nebo práci déle než měsíc, což ho vede k nelegálním obchodům. Během druhé řady se díky své nové bohaté přítelkyně vzdá nelegálních obchodů a začne prodávat ojetá auta.
 • French Stewart jako šéfkuchař Rudy: šefkuchař v restauraci, ve které Christy pracuje jako servírka. Dominantní, vychloubačný a arogantní muž, který často křičí na své podřízené a nebojí se kohokoliv a jakkoliv ponížit, kdo jde proti němu. Pečlivě si střeží svoji minulost a vzdaluje se od lidí, krátce spadne do vztahu s Bonnie, kde se odhalí, že je fetišista s drahým vkusem a má zálibu v kradení jídla z restaurace.
 • Spencer Daniels jako Luke (v 1. a 2. řadě hlavní): mladý student, který si rád užívá života. Chodil s Violet, která s ním otěhotněla. Luke často kouří marihuanu, ale vždycky se snaží dokázat, že není tak šílený jak na první pohled vypadá.
 • Blake Garrett Rosenthal jako Roscoe Plunkett: syn Christy a Baxtera a mladší nevlastní bratr Violet. Roscoe není moc inteligentní a na svůj věk až moc jednoduchý. Miluje svého otce i přesto, že není správným vzorem.
 • Jaime Pressly jako Jill Kendallová (v 2. řadě vedlejší; od 3. řady hlavní): nová členka anonymních alkoholiků, bohatá prominentka, nachylná k recidivám a násilnému chování.
 • Beth Hall jako Wendy Harris (v 2. řadě vedlejší; od 3. řady hlavní): členka na sezení žen, která často pláče. Pracuje jako zdravotní sestra.

Vedlejší role[editovat | editovat zdroj]

 • Kevin Pollak jako Alvin Biletnikoff (1. a 2. řada): biologický otec Christy a expřítel Bonnie, který je opustil, když se narodila Christy. Když ho Christy našla ženatého s dvěma dětmi, ukázal, že Christy miluje a udělá vše, aby ji pomohl v jejím životě včetně toho, aby byl zde pro svá vnoučata jako děda. Jeho vztah s Bonnie nebyl zpočátku dobrý, chovali k sobě nenávist za své chyby v minulosti, ale poté co ho opustila jeho manželka a přežil infarkt, přehodnotil ho. V druhé řadě, když je Alvin s Bonnie v posteli, dostal druhý infarkt a umírá.
 • Octavia Spencerová jako Regina Tompkinsová: člen anonymních alkoholiků a finanční poradkyně, která zpronevěřila peníze svých klientů, díky čemuž čelí trestu odnětí svobody. Na povrch mají Regina s Christy a Bonnie vztah plný opovržení, pod povrchem k sobě nesou určitou náklonnost. V polovině druhé řady se stává náboženskou fanatičkou.
 • Courtney Henggeler jako Claudia: snobská a bohatá exmanželka Gabriela.
 • Reggie de Leon jako Paul: tichý a často submisivní Rudyho kolega šéfkuchař.
 • Justin Long jako Adam Henchy (1. řada): stavební inženýr, který se stane prvním přítelem Christy od doby co je střízlivá. Později se s ním Christy rozejde.
 • Beverly D'Angelo jako Lorraine Biletnikoffová (2. řada): Alvinova exmanželka, která pohrdá Bonnie a Christy.
 • Jordan Dunn (1. řada) a Clark Duke (2. řada) jako Jackie Biletnikoff: Alvinův a Lorreainin mladší syn, závislý.
 • Zachary Stockdale (1. řada) a Chris Smith (2. řada) jako Douglas Biletnikoff: Alvinův a Lorreainin starší syn, který nemá zrovna dobrý vztah s Christy.
 • Sara Rue jako Candace (2. řada): Baxterova nová bohatá přítelkyně, která ho dokázala změnit. Christy s ní jednostranně soupeří.
 • David Krumholtz jako Gregory Munschnick (2. řada): Violetin snoubenec, profesor psychologie na vysoké škole, kterou navštěvuje Violet.

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Postava představitel český dabér
Christy Plunkettová Anna Farisová Petra Hobzová
Bonnie Plunkettová Allison Janney Zuzana Slavíková
Violet Plunkettová Sadie Calvano Pavlína Kostková (1. řada), Pamela Soukupová (2.-4. řada), Nikol Kouklová (6. řada)
Roscoe Blake Garrett Rosenthal Jan Köhler
Baxter Matt L. Jones Michal Holán
Marjorie Armstrong Mimi Kennedy Jana Postlerová
Jill Kendall Jaime Pressly Kateřina Lojdová
Wendy Harris Beth Hall Lucie Svobodová
Adam Janikowski William Fichtner Vladislav Beneš
Tammy Diffendorf Kristen Johnston Radka Stupková
Gabriel Nate Corddry Michal Michálek
Luke Spencer Daniels Vojtěch Hájek
šéfkuchař Rudy French Stewart Pavel Šrom

Řady a díly[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Máma.
ŘadaDílyPremiéra v USAPremiéra v ČR
První dílPoslední dílPrvní dílPoslední díl
1 2220130923a23. září 201320140414a14. dubna 201420150629a29. června 201520150729a29. července 2015
2 2220141030a30. října 201420150430a30. dubna 201520150730a30. července 201520150828a28. srpna 2015
3 2220151105a5. listopadu 201520160519a19. května 201620170529a29. května 201720170605a5. června 2017
4 2220161027a27. října 201620170511a11. května 201720170627a27. června 201720170704a4. července 2017
5 2220171102a2. listopadu 201720180510a10. května 201820181226a26. prosince 201820190105a5. ledna 2019
6 2220180927a27. září 201820190509a9. května 201920200326a26. března 202020200402a2. dubna 2020
7 2020190926a26. září 201920200416a16. dubna 202020210302a2. března 202120210308a8. března 2021
8 1820201105a5. listopadu 202020210506a6. května 202120220108a8. ledna 202220220113a13. ledna 2022

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Anna Farisová byla obsazena v lednu 2013

Seriál Máma byl stanici CBS a společnost Warner Bros. představen v prosinci 2012 a stal se jedním z jejich prioritních projektů. Částečně jejich zájem ovlivnila také čtyřletá dohoda, kterou tvůrce seriálu Chuck Lorre uzavřel předešlého září s Warnery.[1] Díky dohodě mohl Lorre vytvořit čtyři sitcomy pro jednu stanici, jež by je odvysílala, a to počínaje televizní sezónou 2013–2014.[2] Dne 9. května 2013 stanice CBS objednala první řadu.[3] a 18. října téhož roku seriál získal plnou řadu s 22 díly[4] Dne 13. března 2014 stanice objednala druhou řadu.[5]

Dne 5. února 2019 bylo ohlášeno, že seriál získal sedmou a osmou řadu.[6] Sedmá řada měla premiéru 26. září 2019.[7] Dne 4. září 2020 bylo oznámeno, že Farisová opustí seriál a neobjeví se v osmé řadě;[8][9][10] nato stanice CBS v únoru 2021 oznámila, že osmá řada bude závěrečnou řadou seriálu. Její premiéra proběhla 13. května 2021.[11]

Casting[editovat | editovat zdroj]

Do seriálu byla v lednu 2013 do hlavní role Christy obsazena herečka Anna Farisová, která hostovala v různých televizních i filmových projektech a byla také v hledáčku pro jiné televizní projekty (včetně neodvysílaného pilotního dílu s názvem Blue Skies z produkce NBC).[12] Dne 28. ledna 2013 se k Farisové přidala Allison Janney v roli její matky.[13] Matt Jones a Spencer Daniels byli obsazeni v únoru 2013; Jones se ujal role Baxtera, Christyiny bývalého manžela, a Daniels se ujal role Luka, přítele Christyiny dcery Violet.[14]

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Rok Ocenění Kategorie Nominovaný Výsledek Zdroje
2014 People's Choice Awards Nejoblíbenější nový komediální seriál Máma nominace
Nejoblíbenější herečka v novém televizním seriálu Anna Farisová nominace
Allison Janneyová nominace
Critics' Choice Television Award Nejlepší herečka ve vedlejší roli v komediálním seriálu vítězství
Nejlepší hostování v komediálním seriálu Mimi Kennedy nominace
Emmy Award Význačná vedlejší herečka v komediálním seriálu Allison Janneyová vítězství
2015 People's Choice Awards Nejoblíbenější komediální seriál Máma nominace
Golden Globe Awards Nejlepší herečka ve vedlejší roli: seriál, minisérie nebo TV film Allison Janneyová nominace [15]
Prism Awards Výkon v komediálním seriálu Anna Farisová nominace
Allison Janneyová vítězství
Díl komediálního seriálu nebo příběh o vícero dílech Máma nominace
Critics' Choice Television Award Nejlepší komediální seriál nominace
Nejlepší herečka ve vedlejší roli v komediálním seriálu Allison Janneyová vítězství

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mom (TV series) na anglické Wikipedii.

 1. CBS Orders Single Mom Comedy Pilot From Chuck Lorre & 'Two And A Half Men' Writers. Deadline Hollywood [online]. 2012-12-12 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-06-19. (anglicky) 
 2. CBS Announces 2013–2014 Primetime Schedule. The Futon Critic [online]. 2013-05-15 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-09-05. (anglicky) 
 3. Chuck Lorre's CBS Pilot 'Mom' To Get Series Order Tomorrow. Deadline Hollywood [online]. 2013-05-08 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-08-06. (anglicky) 
 4. BIBEL, Sara. CBS Gives Full Season Orders to 'The Crazy Ones', 'The Millers' & 'Mom'. TV by the Numbers [online]. 2013-10-18 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-10-21. (anglicky) 
 5. KONDOLOJY, Amanda. CBS Renews 'The Good Wife', 'The Millers', 'Two and a Half Men', 'Hawaii Five-0', 'Mom', 'Blue Bloods', 'Elementary' and 11 More. TV by the Numbers [online]. 2014-03-13 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-03-13. (anglicky) 
 6. SWIFT, Andy. Mom Renewed for Seasons 7 and 8. TVLine [online]. 2019-02-05 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-03-17. (anglicky) 
 7. GELMAN, Vlada. TVLine Items: Mom Promotion, Fargo Season 4 Casting and More. TVLine [online]. 2019-07-18 [cit. 2022-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. IANNUCCI, Rebecca. Mom Shocker: Anna Faris Exiting Popular Sitcom Ahead of Season 8. TVLine [online]. 2020-09-04 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-03-23. (anglicky) 
 9. OTTERSON, Joe. 'Mom' Star Anna Faris Exits CBS Series Ahead of Season 8. Variety [online]. 2020-09-04 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-03-17. (anglicky) 
 10. Anna Faris Announces Shocking Exit From 'Mom' After 7 Seasons. Us Weekly [online]. 2020-09-04 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-09-04. (anglicky) 
 11. MITOVICH, Matt Webb. CBS Sets End Dates for Mom and NCIS: New Orleans, Plus 17 Season Finales [online]. 2021-03-22 [cit. 2022-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. Finally! Anna Faris coming to TV in new Chuck Lorre CBS comedy, 'Mom'. Hollywood.com [online]. 2013-01-04 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-01-14. (anglicky) 
 13. Chuck Lorre's new sitcom casts 'West Wing' star. Entertainment Weekly [online]. 2013-01-28 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-01-14. (anglicky) 
 14. Duo Cast In Chuck Lorre's CBS Pilot 'Mom'. Deadline Hollywood [online]. 2013-02-11 [cit. 2022-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-08-06. (anglicky) 
 15. Golden Globes - 2014 - The 72nd Annual Golden Globe Awards (2014) [online]. HFPA [cit. 2014-12-11]. S. goldenglobes.org. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]