Májové spiknutí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Májové povstání byl pokus o ozbrojené povstání roku 1849, kterým chtěly české svobodomyslné síly navázat na revoluční rok 1848, stejně jako Maďaři a Italové.

František Josef I., který nastoupil na rakouský trůn 2. prosince 1848, zaujímal ostře protirevoluční stanovisko.

Popudem pro rozšíření další nespokojenosti v Čechách byl pravděpodobně „Prozatímní odvodní zákon“ z 5. 12. 1848, který měl za úkol navýšit odvodní kvóty do armády a zrušil dosavadní úlevy studentům při odvodech. Dále se přidala i všeobecná nespokojenost s rostoucí drahotou a nezaměstnaností. Povstání připravovali čeští radikální demokraté ve spojení se známým ruským anarchistou M. A. Bakuninem, který hlavní cíl (rozbití habsburské monarchie) formuloval ve dvou „Provoláních ke Slovanům“. Konkrétní příprava povstání byla zahájena v dubnu 1849, kdy byl získán pro tuto myšlenku i J. V. Frič a čeští studenti navázali kontakty s německými. Společně prováděli agitaci i mezi dělníky a na venkově. Byl ustaven Revoluční výbor, který chtěl dokonce vytvořit i prozatímní revoluční vládu v čele s K. Sladkovským.

Příprava povstání však byla odhalena a v noci na 10. května 1849 byla většina účastníků zatčena. Mezi zatčenými byli např. K. Sabina, K. Sladkovský, J. V. Frič, E. Arnold, F. Havlíček, V. Gauč i M. A. Bakunin. Bylo vydáno 25 rozsudků smrti. Nakonec byli zatčení amnestováni, a tudíž k vykonání rozsudků smrti nedošlo. Sabina zřejmě patřil k nemalé skupině lidí, kteří byli revolučním rokem 1848 zklamáni natolik, že je nakonec i zlomili k udavačství.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Balajka, Bohuš: Přehledné dějiny literatury /I/, Fortuna
  • KLÍMA, Arnošt. Revoluce 1848 v českých zemích. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1974. 231 s. 
  • Kolektiv autorů, Vojenské dějiny Československa II, Naše vojsko, Praha, 1986
  • Traub, Hugo: Květnové spiknutí v Čechách roku 1849, Nakladatelství Šolc a Šimáček, Praha, 1929